TVN24 | Świat

Brytyjska królowa wydała oświadczenie. "Byliśmy głęboko poruszeni"

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl
"Królowa w dniu pogrzebu udostępniła z prywatnego albumu jedno ze swoich ulubionych zdjęć"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Królowa w dniu pogrzebu udostępniła z prywatnego albumu jedno ze swoich ulubionych zdjęć"

Królowa Elżbieta II w dniu swoich 95. urodzin podziękowała za głosy wsparcia płynące do Pałacu Buckingham. Jej jubileusz przypada cztery dni po pogrzebie jej męża, księcia Filipa. "Byliśmy głęboko poruszeni i wciąż przypomina się nam, jak niezwykły wpływ miał na niezliczoną liczbę osób" - napisała w oświadczeniu.

Królowa Elżbieta II w dniu swoich 95. urodzin wydała oświadczenie. Pogrążona w żałobie po stracie męża monarchini podziękowała za życzenia, które otrzymała. Filip, książę Edynburga zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat, został pochowany w sobotę w kaplicy na zamku w Windsorze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Podczas gdy jako rodzina przeżywamy okres wielkiego żalu, pocieszeniem dla nas wszystkich był widok hołdu złożonego mojemu mężowi od osób z Wielkiej Brytanii, Wspólnoty Narodów i całego świata" - napisała królowa.

>> Ulubione zdjęcie Elżbiety. Królowa chciała, aby tak zapamiętać jej męża

Elżbieta przekazała, że wraz z brytyjską rodziną królewską chce "podziękować za wsparcie i życzliwość, jakie okazane im było w ostatnich dniach". "Byliśmy głęboko poruszeni i wciąż przypomina się nam, jak niezwykły wpływ miał Filip na niezliczoną liczbę osób" - wspomniała.

Królowa, tak jak jej poprzednicy, obchodzi urodziny dwa razy w roku: prywatnie w rocznicę faktycznego przyjścia na świat oraz publicznie - w drugą sobotę czerwca. Wszystko po to, by publiczne obchody mogły się odbywać wtedy, kiedy jest największa szansa na sprzyjającą pogodę.

Jeszcze przed śmiercią księcia Filipa Pałac Buckingham informował, że w tym roku parada z okazji urodzin królowej się nie odbędzie, przynajmniej w tradycyjnej formie. W zeszłym roku zastąpiła ją miniparada na dziedzińcu zamku w Windsorze, w której niewielka grupa Walijskich Gwardzistów przedefilowała przed samą Elżbietą.

Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: