TVN24 | Świat

"Trudne czasy pozwalają głębiej przeżywać poczucie wspólnoty". Orędzie królowej Elżbiety II

TVN24 | Świat

Autor:
kb//rzw
Źródło:
TVN24

Brytyjska królowa Elżbieta II jak co roku zabrała głos z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Wspólnoty Narodów. - Potrzeba utrzymywania większego dystansu społecznego oraz praca przeważnie w izolacji dla wielu okazały się niezwykłym doświadczeniem - mówiła. Monarchini zauważyła, że "te trudne czasy, które doświadczyły tak wielu, pozwalają głębiej przeżywać poczucie wspólnoty i to, co dzielimy z innymi".

W niedzielę królowa Elżbieta II wygłosiła coroczne przemówienie z okazji Dnia Wspólnoty Narodów. - Doświadczenia ostatniego roku były różne w całej naszej Wspólnocie. Były to liczne przykłady odwagi i poświęcenia się swoim obowiązkom. Pojawiały się (...) zwłaszcza wśród tych, którzy pracują na pierwszej linii walki z chorobami, którzy zapewniali opiekę członkom swojej społeczności. - mówiła. - Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem osiągnięć, które wiążą się z opracowywaniem nowych szczepionek - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Trudne czasy, które doświadczyły tak wielu"

Królowa zauważyła, że "te trudne czasy, które doświadczyły tak wielu, pozwalają głębiej przeżywać poczucie wspólnoty i to, co dzielimy z innymi". - Potrzeba utrzymywania większego dystansu społecznego oraz praca przeważnie w izolacji dla wielu w naszej Wspólnocie okazały się niezwykłym doświadczeniem - przyznała.

- W naszym codziennym życiu staliśmy się bardziej przyzwyczajeni do łączenia się online, poprzez nowoczesne technologie. Dla niektórych z nas była to rzecz nowa, ale rozmowy i spotkania - w tym także spotkania na szczycie Wspólnoty, które prowadzone są online - pomagają ludziom utrzymywać kontakt z przyjaciółmi, rodziną, pracownikami, z którymi inaczej nie udałoby się spotkać - skomentowała.

Zdaniem królowej Elżbiety II "coraz bardziej doceniamy takie formy komunikacji, ponieważ dzięki temu możemy przekraczać granice i podziały i dzięki temu znika poczucie odległości".

- Mam nadzieję, że to nowe poczucie bliskości, poczucie więzi społecznej, zostanie z nami na długo - dodała.

- Patrząc w przyszłość, stosunki z innymi członkami Wspólnoty będą bardzo ważne. Wspólnie staramy się wykuwać naszą przyszłość, która będzie bardziej zrównoważona i bardziej bezpieczna, aby wszystkie kraje, aby wszystkie okolice, w których mieszkamy, stały się zdrowsze, stały się szczęśliwsze dla nas wszystkich - podsumowała królowa.

PAP/Reuters/Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk

Dzień Wspólnoty Narodów

Wspólnota Brytyjska (Brytyjska Wspólnota Narodów) zrzesza niepodległe kraje, z których większość była w przeszłości częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. Dzień Wspólnoty Narodów obchodzony jest co roku w drugi poniedziałek marca.

Przemówienie królowej Elżbiety opublikowano na kilka godzin przed emisją telewizyjnego wywiadu z księżną Meghan i księciem Harrym. W TVN24 wywiad z książęcą parą będzie można obejrzeć w poniedziałek 8 marca o godzinie 20.30.

Autor:kb//rzw

Źródło: TVN24