Elżbieta II obchodzi 96. urodziny. Jak świętuje brytyjska królowa?

Autor:
aa//az
Źródło:
BBC, PAP

Dzień urodzin królowa Elżbieta II spędza w wiejskiej posiadłości Sandringham, w domku, który był szczególnie lubiany przez jej zmarłego męża, księcia Filipa. Jedynym publicznym elementem obchodów będzie salut armatni w ciągu dnia. Urodziny oraz platynowy jubileusz królowej uczcił również znany na świecie producent lalek, wypuszczając limitowaną edycję lalki przedstawiającej monarchinię.

Ten artykuł został opublikowany w kwietniu 2022 roku.

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi właśnie 96. urodziny. Zgodnie z zapowiedziami, dzień ten spędza w wiejskiej posiadłości Sandringham we wschodniej Anglii. Elżbieta II pojawiła się w Sandringham już we środę i przebywa w Wood Farm, domku na terenie tej posiadłości, który był szczególnie lubiany przez jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa. Taka forma świętowania urodzin królowej nie ma żadnego związku z jej stanem zdrowia. Można powiedzieć, że to element tradycji. A to dlatego, że królowa brytyjska co roku dzień urodzin obchodzi bardzo kameralnie. W tym roku jedynym publicznym elementem obchodów będzie salut armatni w ciągu dnia.

Oficjalne, państwowe obchody urodzin odbywają się dopiero w czerwcu. Te tegoroczne będą połączone z ważnym jubileuszem, czyli 70-leciem panowania Elżbiety II.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Portret i limitowana edycja lalki Barbie

Z okazji urodzin monarchini w nocy ze środy na czwartek opublikowano zdjęcie królowej stojącej między dwoma białymi kucami: Bybeck Katie i Bybeck Nightingale. Fotografia odzwierciedla zainteresowanie monarchini końmi. Zdjęcie zrobiono w zeszłym miesiącu na terenie zamku Windsor. To czwarta fotografia z serii zdjęć opublikowanych przez Royal Windsor Horse Show. Wcześniejsze wykonywane były z okazji Złotego Jubileuszu, Platynowego Jubileuszu i 90. urodzin Jej Królewskiej Mości.

W mediach społecznościowych Królewskiej Rodziny pojawiło się również zdjęcie 2-letniej Elżbiety II. Opatrzono je życzeniami. "Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, Wasza Wysokość!" - napisano w poście i przypomniano drogę jubilatki na brytyjski tron.

Czytaj też: Elżbieta II. 70 lat służby królowej

Limitowana wersja lalki Barbie

Urodziny oraz platynowy jubileusz królowej uczciła również znana na całym świecie firma Mattel. Producent lalek Barbie wypuścił w czwartek na rynek limitowaną edycję lalki przedstawiającej monarchinię. Zaprojektowano ją tak, by w najdrobniejszych szczegółach przypominała pierwowzór. Zadbano również o to, by wszelkie akcesoria nawiązywały do ważnych wydarzeń z życia królowej. Barbie jest ubrana w suknię z kości słoniowej z niebieską wstążką, a na jej głowie spoczywa tiara przypominająca tę, którą królowa miała w dniu ślubu. Z kolei różowe i niebieskie wstążki są wzorowane na tych, które niegdyś podarowali królowej jej ojciec Jerzy VI i dziadek Jerzy V.

Barbie dołączy do wyjątkowej kolekcji lalek, które firma Mattel stworzyła jako wyraz uznania dla osób, które są wizjonerami i wywierają wyjątkowy wpływ na świat.

Elżbieta II jest najdłużej żyjącym brytyjskim monarchą w historii. Oprócz niej jedynymi, którzy przekroczyli 80. rok życia, byli król Jerzy III oraz królowa Wiktoria. Obydwoje zmarli w wieku 81 lat. Jest także pierwszym brytyjskim monarchą obchodzącym 70-lecie panowania. Objęła tron w 1952 roku, miała wtedy zaledwie 25 lat.

Autor:aa//az

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: AFP

Pozostałe wiadomości