Wielka Brytania: G7 chce zmniejszyć uzależnienie od rosyjskich surowców

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague powiedział w poniedziałkowy wieczór, że kraje grupy G7 omówią wielokrotnie w najbliższych tygodniach i miesiącach kwestię zmniejszenia swojej zależności od dostaw rosyjskich surowców. Politycy najbardziej uprzemysłowionych krajów świata mają zacieśnić współpracę w ramach poszukiwań nowych kierunków, z których miałyby płynąć do Europy surowce energetyczne.

21:40

21:40
21:37

Członkowie G7 przedyskutowali konsekwencje nałożenia ewentualnych sankcji ekonomicznych wymierzonych w Rosję dla innych krajów europejskich i zgodzili się, że koszty jakie poniosą są warte wykonania tego kroku - powiedział jeden z amerykańskich dyplomatów.

21:19

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague powiedział, że kraje G7 będą rozmawiały teraz o zmniejszeniu swojego uzależnienia od rosyjskich surowców energetycznych.

21:17

Interwencja Rosji na wschodzie i południu Ukrainy jak również wybuch przemocy na Krymie byłyby "spustem" uruchamiającym od razu kolejne sankcje - powiedział amerykański dyplomata cytowany przez Reutersa.

20:46
20:40

Grupa G7 jest zgodna co do zintensyfikowania sankcji wobec Rosji w razie dalszego destabilizowania Ukrainy. Następne wejdą w grę sankcje związane z poszczególnymi sektorami gospodarki - powiedział agencji Reutera jeden z dyplomatów z państw należących do grupy. Politycy G7 podkreślili też w poniedziałek w czasie zakulisowych rozmów w Hadze, że "Rosja musi rozpocząć dialog z Ukrainą i respektować jej niezależność terytorialną". Grupa G7 zapowiedziała, że "zawiesi" działalność G8 do czasu aż Rosja "zmieni kurs". Ministrowie resortów odpowiedzialnych za energetykę w krajach G7 spotkają się na wspólnym posiedzeniu, by przedyskutować sprawę wzmocnienia współpracy w tej dziedzinie.

20:25

Zachodni liderzy zdecydowali o zorganizowaniu szczytu G7 w Brukseli, w czerwcu, w miejsce szczytu G8, jaki miał się odbyć w Soczi z udziałem Rosji - poinformowała agencja Reutera powołując się na francuskie źródło dyplomatyczne.

20:23

Ponad 10 tysięcy osób powołano do ukraińskiej armii w ramach częściowej mobilizacji ogłoszonej w ubiegłym tygodniu w związku z agresją Rosji na Krym oraz w obawie przed kolejnymi militarnymi działaniami Moskwy wobec tego kraju. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij poinformował w poniedziałek, że władze planują zmobilizować ogółem 40 tys. osób. Połowa z nich pójdzie do wojska, a połowa – do Gwardii Narodowej, która podlega MSW.

20:22

Sekretarz stanu USA John Kerry w poniedziałek na spotkaniu z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem wyraził "głębokie zaniepokojenie" zmasowaniem rosyjskich sił u granic Ukrainy i wezwał Moskwę do dialogu - poinformował przedstawiciel Departamentu Stanu. Kerry wezwał także stronę rosyjską do załagodzenia sytuacji i ostrzegł przed kolejnymi sankcjami, jeśli Rosja będzie w dalszym ciągu podejmować działania eskalacyjne - przekazał wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu.

20:09

A tutaj wszystko, co miał do powiedzenia Siergiej Ławrow:

19:43
19:41

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow podpisał dekret o wyprowadzeniu z okupowanego przez Rosję Krymu ukraińskich jednostek wojskowych oraz ewakuacji członków rodzin żołnierzy. Dokument opublikowano w poniedziałek wieczorem na stronie internetowej administracji prezydenckiej w Kijowie. Wcześniej tego dnia Turczynow poinformował, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poleciła ukraińskiemu resortowi obrony wycofanie wojsk z Krymu.

19:29

Okręt desantowy marynarki wojennej Ukrainy na Krymie „Kostiantyn Olszański” przeszedł w poniedziałek w ręce Rosjan. Jego załoga uległa wobec przewagi liczebnej przeciwnika. Na jednostce podniesiono banderę Federacji Rosyjskiej.

19:02
19:01

Czy Umowa Stowarzyszeniowa z Ukrainą to prowokacja Zachodu? - pyta europejski dziennikarz. - Trudno mi się o tym wypowiadać jako o czymkolwiek istotnym. Sens tej procedury nie jest dla mnie jasny. To zaledwie 1/20 tego, co powinno zostać podpisane. Dziwne jest jednak to, że podpisano umowę w chwili, gdy nowe władze na Ukrainie nie zostały jeszcze ukonstytuowane. Zasadne i właściwe etycznie byłoby poczekać na bardziej prawomocną władzę w Kijowie - uznał szef rosyjskiej dyolomacji.

18:59

- Grupa G8 jest nieformalnym klubem, nikt kart członkowskich nie wydaje, nikt nie może więc z tego klubu nikogo wyrzucić. Jeżeli grupa G8 spełniła już swoje zadania - a miała sens istnienia - to nie musi już działać - powiedział Ławrow i stwierdził: - Mamy Radę Bezpieczeństwa ONZ, grupę sześciu państw ds. rozmów z Iranem, mamy inne gremia i instytucje. Nie widzimy żadnej szkody w tym, że się to towarzystwo rozejdzie. Zobaczymy jak to będzie wyglądało za rok czy półtora - dodał szef MSZ.

18:58

- Nie zmuszamy nikogo, by nam wierzył. My sami wierzyliśmy bardzo długo partnerom z Zachodu, dlatego mniej więcej wiemy, ile takie obietnice są warte. To, co wydarzyło się na Krymie było związane z koniecznością ochrony rosyjskiej ludności, która mieszka tam od setek lat - powiedział Ławrow w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, który wypomniał mu, że Rosja obiecywała, że Krymu nie zajmie, a po 2 tygodniach to uczyniła.

18:52

- Rada Najwyższa wciąż nie doprowadziła do porządku sytuacji w Kijowie i na Ukrainie. Wciąż nie zostały rozwiązane "radykalne bojówki' - powiedział Ławrow.

18:52

- Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył członkom rządu podtrzymywanie kontaktów z politykami z Kijowa i na tej zasadzie odbyło się dzisiejsze spotkanie - powiedział szef MSZ, uciekając od stwierdzenia, że akceptuje swego adwersarza jako prawowitego przedstawiciela ukraińskiego rządu.

18:50
18:49

Ławrow mówi, że powinna powstać w Kijowie "grupa robocza", która powinna mówić o reformie konstytucyjnej. To, że należy ją utworzyć "wyłożył" Andrejowi Deszczycy - ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy, który "poprosił go o spotkanie" w czasie konferencji w Hadze.

18:48

Siergiej Ławrow: - Radykałowie nie mają miejsca w dzisiejszym społeczeństwie. Władze Ukrainy powinny poświęcić uwagę reformie konstytucyjnej tak by uwzględnić interesy wszystkich regionów kraju.

18:33

Przywódca Chin Xi Jinping pragnie politycznego rozwiązania ukraińskiego konfliktu i opowiada się za zachowaniem integralności terytorialnej Ukrainy - poinformował w poniedziałek Biały Dom, relacjonując spotkanie Xi z prezydentem USA Barackiem Obamą.

18:17

Rosyjska telewizja wyemitowała w poniedziałek nagrania bombardowań NATO sprzed 15 lat, palących się budynków i rannych ludzi w dawnej Jugosławii, by zintensyfikować antyzachodnią kampanię medialną w związku z kryzysem na Krymie - pisze Reuters. Państwowa telewizja i gazety wykorzystały poniedziałkową rocznicę rozpoczęcia nalotów, by oskarżyć Zachód o hipokryzję. Podkreśliły, że Zachód twierdzi, iż Krym nie ma prawa odłączyć się od Ukrainy, podczas gdy NATO użyło siły, by pomóc Kosowu wyrwać się spod władzy prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia.

18:16
18:13
18:02

Szef polskiej dyplomacji dodał, że w związku z tym nie spotka się z Ławrowem. W środę Sikorski pojedzie do Kijowa.

18:02

- Siergiej Ławrow wyszedł z sali obrad w Hadze, gdy przemawiał szef MSZ Ukrainy - powiedział Radosław Sikorski.

17:49

Siergiej Ławrow ma się spotkać w kuluarach rozmów dot. broni nuklearnej w Hadze ze swoim odpowiednikiem po stronie ukraińskiej - Andrejem Deszczycą, podała agencja Ria Novosti powołując się na źródło dylopmatyczne w MSZ Rosji.

17:34

Krymscy Tatarzy mają zamiar przeprowadzić referendum, w którym podejmą decyzję o swych dalszych działaniach w obliczu rosyjskiej okupacji Krymu – oświadczył w poniedziałek były przewodniczący Medżlisu (parlamentu) Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew.

17:33

Ministerstwo obrony Niemiec oświadczyło w poniedziałek, że nie wyśle dodatkowych oddziałów na wschodnie rubieże NATO. Minister Ursula von der Leyen sugerowała wcześniej, że Sojusz powinien wzmocnić obecność, by okazać państwom bałtyckim i Polakom solidarność.

17:31

Bułgarscy parlamentarzyści uzgodnili tekst uchwały mówiącej o pozycji, jaką ich kraj zajmuje wobec działań Rosji na Krymie. Deputowani nie stwierdzili w nim, że Rosja dokonała "agresji" na półwysep, jednak poparli integralność terytorialną Ukrainy i nie uznali wyników referendum na Krymie. Bułgaria jest członkiem NATO.

17:27

Dopóki Rosja będzie w rażący sposób łamała prawo międzynarodowe, "nie ma najmniejszej potrzeby, by angażowała się ona w działania grupy G7" - taką wypowiedź doradcy Białego Domu i prezydenta Obamy, Bena Rhodesa, wygłoszoną w dość ostrym, być może ironicznym tonie, zacytowała agencja Reutera.

16:39

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oznajmił, że jest "absolutnie oczywiste", iż szczyt G8 nie będzie zorganizowany w tym roku w Rosji.

16:16

Trzech członków Samoobrony Majdanu zostało postrzelonych niedaleko stacji metra Charkowska w Kijowie - podaje serwis lb.ua.

16:11

15:47

W odwecie za sankcje nałożone przez rząd w Ottawie, Rosja nałożyła sankcje na 13 kanadyjskich oficjeli, parlamentarzystów i osoby publiczne - podało rosyjskie MSZ.

Wśród osób objętych zakazem wjazdu do Rosji są m.in. doradcy premiera Stephena Harpera i głowa Kongresu Kanadyjskich Ukraińców Paul Grod. Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie pochodzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do wielkości na świecie, po Ukrainie i Rosji, grupa osób o ukraińskich korzeniach.

15:21
Żołnierze na drogach do Charkowa
Żołnierze na drogach do Charkowatvn24
15:20
15:16

Kanclerz Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem w niedzielę wyraziła zaniepokojenie koncentracją rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą i ostrzegła przed próbą destabilizacji Mołdawii - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu. Steffen Seibert poinformował dziennikarzy, że Merkel oceniła pozytywnie decyzję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) o wysłaniu na Ukrainę obserwatorów, o co Berlin od wielu dni zabiegał. - To pierwszy krok w kierunku uniknięcia eskalacji - powiedział Seibert.

14:34

Sankcje nałożone przez USA i UE na Rosję w następstwie zbrojnej aneksji Krymu są stosunkowo łagodne i będą miały tylko niewielki wpływ na jej gospodarkę - ocenia bank BNP Paribas. Prognozuje, że zaostrzenia sankcji nie będzie, bo skutki odczułaby też Europa.

14:03

Z objętego amerykańskimi sankcjami rosyjskiego banku SMP wycofanych zostało około 9 mld rubli (równowartość 248 mln dolarów) - poinformował w poniedziałek jego prezes Dmitrij Kałantyrski. Ok. 4 mld rubli wycofali klienci indywidualni, ok. 5 mld - instytucje. Visa i Mastercard w piątek wstrzymały transakcje banku SMP, przez co klienci nie mogli dokonać wypłat i transakcji ich kartami. Jednak w niedzielę działanie kart przywrócono.

14:03

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew opowiedział się za utworzeniem na Krymie specjalnej strefy ekonomicznej. Zaproponował, by wszystkie krymskie firmy, które przeszły pod jurysdykcję Rosji, do końca 2014 roku zostały zwolnione z płacenia podatków. Problemy te były w poniedziałek tematem specjalnej narady zwołanej w Moskwie przez Miedwiediewa.

13:53
13:45

13:43
13:16

"Kiedyś i dziś":

12:58
12:32

Kontradmirał Denys Berezowski - były szef ukraińskiej floty, który na początku marca złożył przysięgę na wierność "narodowi krymskiemu" - został zastępcą szefa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Nominację ogłosił podczas wizyty na Krymie minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. 2 marca, po przejściu na stronę Rosjan, Berezowski, który był dowódcą ukraińskiej floty wojennej, został zdymisjonowany przez p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła przeciwko Berezowskiemu śledztwo z artykułu o zdradę stanu.

12:21

11:47
11:46

Prezydent Rumunii Traian Basescu uważa, że z uwagi na działania militarne Rosji w ostatnich miesiącach, NATO musi przesunąć swoje aktywa militarne. Nie sprecyzował jednak, co konkretnie ma na myśli.

11:13

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew oznajmił, że potrzebne są międzynarodowe negocjacje, by rozwiązać problem energii i wody na Krymie. W kilku rejonach Krymu, w tym w części głównego miasta półwyspu, Symferopola, nie było w niedzielę wieczorem prądu - poinformowała agencja prasowa Kryminform. Jak oświadczył wicepremier Republiki Krymu Rustam Temirgalijew, wyłączenia to efekt ograniczenia dostaw energii elektrycznej przez ukraińskiego operatora.

11:12
11:09

Rosyjska Federalna Służba Migracyjna (FMS) otrzymała od mieszkańców Krymu 21 tys. wniosków o otrzymanie paszportu rosyjskiego - powiadomił szef FMS Konstantin Romodanowski. Należący do Ukrainy Krym został zaanektowany siłą przez Rosję. - Otrzymalismy od 17 marca 21 tys. wniosków, przygotowaliśmy 5,5 tys. paszportów - powiedział Romodanowski. Dotąd, jak dodał, nie było informacji o odmowie obywatelstwa rosyjskiego.

11:00

10:57

Barack Obama oznajmił także, że sankcje spowodują dodatkowe koszty dla gospodarki rosyjskiej.

10:56

Barack Obama przemawiając w Amsterdamie mówi, że dużo miejsca na szczycie poświęconym bezpieczeństwu nuklearnemu w tym kraju zostanie poświęcone Ukrainie.

10:42
10:19
10:11

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksander Turczynow poinformował, że ukraińskiej ministerstwo obrony wydało rozkaz wycofania się żołnierzom z Krymu.

09:53

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził w poniedziałek nadzieję, że kryzys ukraiński nie wpłynie na współpracę Zachodu z Rosją w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej. "Mam nadzieję, iż wciąż istnieją motywy, które skłoniły Rosję do stania się partnerem w międzynarodowych wysiłkach" na rzecz likwidacji broni chemicznej w Syrii - powiedział Kerry dziennikarzom w Hadze, gdzie ma wziąć udział w szczycie G7 poświęconym sytuacji na Ukrainie po aneksji Krymu przez Rosję.

09:32

Rosyjski Bank Rossija, objęty sankcjami amerykańskimi, poprosił swoich klientów do powstrzymania się od wpłacania obcej waluty na konta.

09:16

Barack Obama wylądował w Hadze, gdzie weźmie udział w szczycie z udziałem 53 państw na temat bezpieczeństwa nuklearnego - Nuclear Security Summit (NSS).

08:44

Ukraiński rząd "rozważa możliwość" wycofania części oddziałów z Krymu. - Odpowiednie decyzje zostaną podjęte w najbliższym czasie - stwierdził minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch. Ma chodzić przede wszystkim o rodziny żołnierzy.

Kijów jest od wielu dni niezdolny do podjęcia decyzji odnośnie przyszłości swoich żołnierzy na Krymie. Ministerstwo Obrony zasłania się koniecznością podjęcia "decyzji politycznych". Jednocześnie zaprzecza, jakoby wojskowym na półwyspie brakowało jedzenia czy wody. Mają to być "nieprawdziwe plotki" rozpowszechniane przez media.

08:36

Rzecznik polskiego MSZ potwierdził, że trwają prace nad przygotowaniem spotkania szefa MSZ Radosława Sikorskiego i szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa podczas szczytu w Hadze.

- Będzie to jedno z szeregu spotkań dwustronnych szefa polskiej dyplomacji planowanych w trakcie szczytu w Hadze - dodał Marcin Wojciechowski.

08:16

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow może spotkać się w Hadze z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim - informuje agencja Interfax, powołując się na źródło w rosyjskim MSZ. W Hadze obaj ministrowie będą uczestniczyć w rozpoczynającym się w poniedziałek dwudniowym szczycie na temat bezpieczeństwa nuklearnego. Wezmą w nim udział przedstawiciele 53 państw.

08:01

Relacja reportera TVN24 z Ukrainy.

Mieszkańcy obwodu donieckiego wspierają ukraińską armię
Mieszkańcy obwodu donieckiego wspierają ukraińską armiętvn24
07:52
Teodozja leży na wschodzie Krymu. Podczas II wojny światowej Armia Czerwona przeprowadziła tam dużą operację desantowątargeo.pl /tvn24.pl
07:46

Jak piszą ukraińskie media, w ataku na bazę w Teodozji padły strzały i są ranni. Nie podają jednak ich liczby ani jakie obrażenia odnieśli.

Dwie godziny po ataku przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy na Krymie Władysław Selezniow napisał na swoim profilu na Facebooku: "Z jednostki wyjechały trzy Urale (ciężarówki). Są na nich żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej. Mają związane ręce i nogi".

Przed godziną 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce) Selezniow poinformował, że Rosjanie zatrzymali od 60 do 80 Ukraińców. - Są oni przetrzymywani w teodozyjskim porcie. Rosjanie grożą im sprawami karnymi - czytamy.

07:17

W niedzielę Rosjanie porwali dowódcę jednostki nr A4398 w Sewastopolu, kapitana Demianienkę – donosi „Ukraińska Prawda”, powołując się na szefa Centrum Badań Wojskowo-Politycznych Dmytro Timczuka. Ukraińskie struktury wojskowe, którym podlegają jednostki na Krymie, zapowiadają, że jeśli Rosjanie nie zwolnią wszystkich przetrzymywanych oficerów (Demianienko jest już trzeci), podejmą działania w celu ich uwolnienia.Ukraiński resort obrony przypomina, że prezydent Putin i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu mówili wcześniej o gwarancjach bezpieczeństwa dla ukraińskich wojskowych i ich rodzin na Krymie.Kpt. Demianienko to już trzeci wysoki oficer porwany przez Rosjan. Także w niedzielę uprowadzono zastępcę dowódcy marynarki wojennej Ukrainy ds. obrony brzegowej gen. Ihora Woronczenkę. W sobotę zniknął natomiast dowódca jednostki w Belbeku płk Mamczur

07:02

Przyjaciel Władimira Putina Aleksandr Zaldostanow, przywódca klubu motocyklowego "Nocne Wilki" z Sewastopola, zapowiada, że inwazja rosyjska nie skończy się na Krymie. - Dojdziemy do Kijowa - mówił Zaldostanow, znany z organizowania regularnych zlotów motocyklowych na Krymie z okazji rosyjskich świąt narodowych.

05:59
[object Object]
Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25
05:15

Przejęta przez Rosjan baza w Teodozji była jedną z ostatnich jednostek na Krymie, nad którą powiewała ukraińska flaga. Oficer znajdujący się w bazie w czasie szturmu przekazał Reutersowi, że w czasie przejmowania jednostki padły strzały, a ukraińscy żołnierze byli nieuzbrojeni. Jak mówił wcześniej Władysław Sełeżniow, przedstawiciel ukraińskiej armii na Krymie, Rosjanie przypuścili na bazę szturm, w którym pomagały im helikoptery.

05:10

W niedzielę wieczorem część Krymu pozbawiona została prądu. Jak oświadczył wicepremier Republiki Krymu Rustam Temirgalijew, wyłączenia to efekt ograniczenia dostaw energii elektrycznej przez ukraińskiego operatora. Temirgalijew powiedział, że wobec zmniejszenia o połowę dostaw energii konieczne są planowe wyłączenia prądu. Działania władz w Kijowie nazwał "szantażem" i "głupotą".

04:45

W poniedziałek rozpoczyna się szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego w Hadze. W jego kuluarach ma dojść do spotkania w ramach grupy G7, która zajmie się kwestią rosyjskiej interwencji na Krymie. Jak donoszą media, przedstawiciele najbogatszych państw świata mają rozważyć wspólną odpowiedź na kryzys ukraiński. Wśród przedstawicieli 53 państw i czterech organizacji międzynarodowych znajdą się prezydent USA Barack Obama, przywódca Chin Xi Jinping, prezydent Francji Francois Hollande czy szef brytyjskiego rządu David Cameron. Polskę reprezentować będzie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W Hadze nie pojawi się natomiast prezydent Rosji Władimir Putin, a w imieniu władz w Moskwie wystąpi szef MSZ Siergiej Ławrow. Swój przyjazd zapowiedział także premier tymczasowego rządu Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

CZYTAJ RELACJĘ Z NIEDZIELI

Autor: kg / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości