Nawoływali do zabójstwa księcia Harry'ego. Polacy skazani za terroryzm

TVN24

Aktualizacja:
Książę Harry i księżna Meghan świętują pierwszą rocznicę ślubu (wideo z dn. 19.05.2019)Instagram/@sussexroyal
wideo 2/2

19-letni Polak Michał Sz. i mający polskie korzenie 18-letni Oskar D.-K. zostali skazani na kary więzienia na mocy przepisów o zwalczaniu terroryzmu. Mężczyźni zachęcali do zamordowania księcia Harry'ego za "zdradę rasy" przez małżeństwo z Meghan Markle.

19-letni Sz. został skazany na cztery lata i trzy miesiące więzienia dla młodocianych przestępców, a urodzony w Wielkiej Brytanii 18-letni D.-K. na 18 miesięcy uczestnictwa w programie zakładającym krótkotrwałe pozbawienie wolności, a następnie ograniczenie wolności i resocjalizację pod ścisłą kontrolą specjalistów z zakładu poprawczego.

Nastolatkowie byli zaangażowani w działalność neonazistowskiej grupy Sonnenkrieg Division, która m.in. wychwalała norweskiego masowego mordercę Andersa Breivika oraz Adolfa Hitlera, a także wzywała do egzekucji białych kobiet umawiających się z niebiałymi mężczyznami.

Nawoływał do "systematycznej rzezi kobiet" i gwałtów na dzieciach

Telewizja BBC, która w 2018 roku ujawniła istnienie Sonnenkrieg Division, poinformowała, że Sz. używał fałszywego konta w mediach społecznościowych, na którym publikował materiały nawołujące do "systematycznej rzezi" kobiet oraz gwałtów na dzieciach.

19-latek był też w posiadaniu dokumentów zawierających instrukcje budowy ładunków wybuchowych oraz przeprowadzenia ataków terrorystycznych, a także podręcznika napisanego przez rasistowskie grupy wyznające wyższość białej rasy.

Pozyskane przez śledczych materiały propagandowe i zapisy dyskusji z komunikatorów internetowych zawierały elementy "ekstremalnej mizoginii, wychwalania terroryzmu dżihadystów i brutalnego satanizmu".

Obaj nastolatkowie nie znali się osobiście i współpracowali jedynie przez internet.

Ogłaszając wyrok w ich sprawie, sędzia Rebecca Poulet mówiła, że obaj promowali brutalną ideologię inspirowaną rasistowskimi i antysemickimi, neonazistowskimi poglądami.

Jak podkreślała - cytowana przez brytyjską agencję Press Association - Sz. nawoływał w swojej działalności do popełniania "okropnych aktów przemocy z powodów, które nie mogłyby być nigdy zrozumiane przez zdrowo myślących ludzi", a D.-K. "wciąż ma głęboko zakorzenione poglądy, które popierają tę ekstremalnie prawicową ideologię".

Obrońca 18-latka przyznał wręcz, że poglądy jego klienta od czasu popełnienia przestępstw się nie zmieniły, cytował ustalenia lekarzy, że nastolatek "nie okazuje skruchy".

"Jasno postrzegają siebie jako lepszych od większości społeczeństwa"

Prokurator Naomi Parsons tłumaczyła, że wpisy w mediach społecznościowych obu skazanych "wyrażały jasny przekaz dotyczący groźby i/lub użycia poważnej przemocy wobec innych w celu rozwoju politycznej, ideologicznej i rasistowskiej idei (neonazizmu) oraz zachęcania w ten sposób do terroryzmu".

Jak dodała, ich działalność była wymierzona m.in. w społeczność żydowską, mniejszości etniczne i wszystkich, "którzy byli przez nich postrzegani jako współodpowiedzialni za rozwój multikulturalizmu".

Nadinspektor Martin Snowden z prowadzącej śledztwo jednostki antyterrorystycznej podkreślił, że obaj "jasno postrzegają siebie jako lepszych od większości społeczeństwa i czują obowiązek wyrażania swoich poglądów". Podkreślił, że ich działalność mogła doprowadzić do eskalacji przemocy i ataków terrorystycznych.

Książę Harry i księżna Meghan świętują pierwszą rocznicę ślubu
Shutterstock

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP