TVN24 | Świat

Wielka Brytania. Darowizna w walizce od szejka dla księcia Karola. Reuters: książę nie przyjąłby już wielkich pieniędzy w gotówce

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
Reuters
Książę Karol podczas wizyty w Kanadzie
Reuters ArchiveKsiążę Karol podczas wizyty w Kanadzie

Książę Karol nie przyjąłby już wielkich pieniędzy w gotówce - przekazała agencja Reutera, powołując się nad źródło w brytyjskiej rodzinie królewskiej. W ostatnim czasie następca tronu został skrytykowany za przyjęcie od byłego premiera Kataru trzech milionów euro darowizny.

"Sunday Times" poinformował w środę, że książę Karol w latach 2011-2015 trzykrotnie osobiście otrzymał od szejka Hamada bin Jassima bin Jabera Al Thaniego pieniądze w gotówce. Część z trzech milionów euro została przekazana w walizce.

Biuro księcia poinformowało, że pieniądze trafiły do jednej z jego organizacji charytatywnych. - Książę Walii stosuje się do rad. Sytuacje, konteksty się zmieniają na przestrzeni lat. Z całą pewnością od pięciu lat nie dochodziło do takich sytuacji i książę Karol tym razem nie przyjąłby w gotówce wielkich pieniędzy - mówi źródło w Pałacu, które cytuje Reuters.

Książę KarolToby Melville/PA/PAP

Oskarżenia o przyznawanie odznaczeń za darowizny

"Sunday Times" podkreślił, że nie padają oskarżenia o to, że płatności były nielegalne, ale antymonarchistyczna grupa o nazwie Republic poinformowała, że napisała do brytyjskiej Komisji Charytatywnej z żądaniem przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie.

W listopadzie 2021 roku Michael Fawcett, który od dziesięcioleci był prawą ręką księcia, zrezygnował z kierowania jedną z głównych organizacji charytatywnych Karola w związku z informacjami, że oferował odznaczenia w zamian za darowizny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Toby Melville/PA/PAP

Pozostałe wiadomości