TVN24 | Świat

Premier Wielkiej Brytanii: większość obostrzeń będzie zniesiona

TVN24 | Świat

Autor:
mart//now
Źródło:
Reuters, PAP
Premier Wielkiej Brytanii: większość obostrzeń będzie zniesionaTVN24
wideo 2/20
TVN24Premier Wielkiej Brytanii: większość obostrzeń będzie zniesiona

Zniesiemy ograniczenia i pozwolimy ludziom podejmować własne, świadome decyzje dotyczące postępowania wobec koronawirusa - zapowiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na konferencji prasowej. Dodał, że jeśli odkryty zostanie nowy wariant wirusa, to rząd podejmie kroki, aby chronić obywateli.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii podano ponad 79 milionów dawek, a pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ponad 45 milionów osób. Jak podaje Agencja Reutera, powołując się na dane rządowe z poniedziałku, 86 proc. dorosłych otrzymało pierwszą dawkę, a 64 proc. otrzymało dwie dawki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Pozwolimy ludziom podejmować własne, świadome decyzje"

Brytyjski premier Boris Johnson przedstawił w poniedziałek rządowe plany dotyczące zniesienia 19 lipca ograniczeń związanych z COVID-19 w Anglii. Premier Wielkiej Brytanii odpowiada za politykę zdrowotną dla Anglii, ale już nie dla Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej. Ostateczna decyzja dotycząca restrykcji ma zapaść w przyszłym tygodniu. Rząd chce sprawdzić, czy szybkie wprowadzenie szczepionki zapewnia wystarczającą ochronę przed wysoce zaraźliwym wariantem Delta.

Jeśli 19 lipca nastąpi przejście do ostatniego etapu znoszenia restrykcji, oznaczało to będzie: zniesienie ograniczeń w kontaktach społecznych, czyli ludzie będą mogli spotykać się w grupach dowolnej wielkości, w pomieszczeniach zamkniętych i na otwartym powietrzu; zniesienie obowiązku utrzymywania dystansu co najmniej jednego metra w prawie wszystkich miejscach, z wyjątkiem takich jak lotniska; możliwość wznowienia działalności przez wszystkie pozostałe przedsiębiorstwa, w tym kluby nocne; brak ograniczeń w liczbie widzów na imprezach masowych; zniesienie obowiązku zasłaniania twarzy w sklepach i w transporcie publicznym; zniesienie wymogu pracy z domu, tam, gdzie to możliwe; zniesienie limitów osób odwiedzających pensjonariuszy domów opieki. Rząd postanowił również, że nie będzie wprowadzał certyfikatów, które potwierdzałyby, że dana osoba jest zaszczepiona lub ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jako wymogu wejścia do pubów, barów i restauracji lub innych miejsc. Johnson zapowiedział także, że w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe zasady podróży zagranicznych, które będą pozwalały osobom w pełni zaszczepionym podróżować do krajów oznaczonych na żółto (czyli należących do grupy państw z dużą liczbą przypadków zakażeń) bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie.

Wielka Brytania znosi restrykcjeTVN24

- Musimy być szczerzy wobec siebie, że jeśli nie możemy ponownie otworzyć naszego społeczeństwa w ciągu najbliższych kilku tygodni, kiedy pomoże nam nadejście lata i wakacji szkolnych, to musimy zadać sobie pytanie, kiedy będziemy mogli wrócić do normalności? - pytał Johnson na konferencji prasowej. - Zniesiemy ograniczenia i pozwolimy ludziom podejmować własne, świadome decyzje dotyczące postępowania wobec koronawirusa - dodał brytyjski premier.

- Jest bardzo daleko do końca zmagań z tym wirusem - stwierdził Johnson. - Oczywiście, jeśli znajdziemy inny wariant, który nie reaguje na szczepionki, to będziemy musieli podjąć wszelkie kroki, aby chronić społeczeństwo - dodał.

Przybyło zakażeń, ale nie zgonów

Wielka Brytania notuje lawinowy skok zakażeń, ale liczba zgonów pozostaje na tym samym poziomie. Pod koniec czerwca Agencja Reutera zauważyła, iż "wydaje się, że szybki program szczepień przerwał w dużej mierze związek między zakażeniami i zgonami".

1 lipca odnotowano 27 561 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i 22 zgony z tym związane, 2 lipca - 26 758 zakażeń i 27 zgonów, 3 lipca - 24 663 nowe infekcje i 18 zgonów, zaś w niedzielę 24 170 nowych przypadków i 15 zgonów. W poniedziałek poinformowano o 27 334 nowych zakażeniach koronawirusem i dziewięciu zgonach. Dotychczasowy bilans pandemii w Wielkiej Brytanii to 4,93 mln wykrytych zakażeń i 128 231 zmarłych.

Autor:mart//now

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: