TVN24 | Świat

BBC Panorama: David Cameron jako lobbysta zarobił około 10 milionów dolarów

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

W programie BBC Panorama ujawniono, że były brytyjski premier David Cameron, pracując jako lobbysta dla Greensill Capital, zarobił około 10 milionów dolarów. Cameron nigdy nie ujawnił, ile zarobił pracując dla firmy finansowej, choć zeznając przed komisją Izby Gmin przyznał, że było to znacznie więcej niż jako premier. W wypowiedzi dla Panoramy powiedział, że jego wynagrodzenie jest sprawą prywatną, jednak we wtorek jego rzecznik zdementował podane kwoty.

Jak wynika z dokumentów zaprezentowanych w poniedziałek wieczorem w programie Panorama, były brytyjski premier David Cameron miał otrzymać ponad 4,5 miliona dolarów amerykańskich netto za transzę swoich akcji Greensill Capital.

Oprócz akcji, Cameron otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1 miliona dolarów rocznie jako doradca pracujący w niepełnym wymiarze godzin, a w 2019 roku dostał premię w wysokości 700 tysięcy dolarów. To - jak wylicza Panorama - wskazuje, że w ciągu 2,5 roku pracy w niepełnym wymiarze godzin były premier zarobił około 10 milionów dolarów przed opodatkowaniem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Rzecznik Camerona zaprzecza ujawnionym kwotom

David Cameron nigdy nie ujawnił, ile zarobił pracując dla Greensill Capital, choć zeznając przed komisją Izby Gmin przyznał, że było to znacznie więcej niż jako premier. W wypowiedzi dla Panoramy powiedział, że jego wynagrodzenie jest sprawą prywatną, jednak we wtorek jego rzecznik zdementował podane kwoty. - David Cameron nie otrzymał niczego zbliżonego do liczb podanych przez Panoramę - oświadczył rzecznik, ale odmówił przekazania konkretnych liczb.

Cameron zaczął pracować dla Greensill Capital w 2018 roku, ponad dwa lata po ustąpieniu z urzędu premiera. Jako lobbysta próbował dla niej uzyskać - bezskutecznie - dostęp do programu kredytowego, uruchomionego przez rząd po wybuchu pandemii koronawirusa.

Choć przeprowadzone dochodzenie wykazało, że Cameron nie złamał prawa, ale kontrowersje wzbudziło to, że kontaktował się z członkami obecnego rządu nieformalnymi kanałami, np. wielokrotnie wysyłając SMS-y do ministra finansów Rishiego Sunaka, czy wiadomości na komunikatorze WhatsApp do ówczesnego ministra zdrowia Matta Hancocka.

Greensill i próby dostępu do programu gwarancji kredytowych

Ustalenia Panoramy wskazują na jeszcze jedną kontrowersję związaną z Greensill Capital. Firma pożyczyła około 5 miliardów dolarów GFG Alliance - grupie firm kontrolowanych przez magnata stalowego Sanjeeva Guptę. Zatrudnia ona 35 tysięcy osób na całym świecie, w tym ponad 4 tysiące w hutach stali w Wielkiej Brytanii.

Wewnętrzne dokumenty wskazują, że w Greensill Capital wiedziano, że GFG była w tarapatach finansowych na początku 2020 roku, ponieważ nie była w stanie dokonać płatności z tytułu pożyczek udzielonych przez Greensill. Ale Greensill wykorzystał swoją własną gotówkę na pokrycie spłat, na które GFG nie mógł sobie pozwolić, pozostawiając inwestorów nieświadomych problemów.

Zamiast podnieść alarm o tym, że GFG jest niezdolna do spłaty kredytów, Greensill Capital szukał nowego inwestora i zwrócił się do brytyjskiego rządu o dostęp do wspomnianego programu gwarancji kredytowych. Cameron miał przekonać ministrów do pozytywnego rozpatrzenia tego wniosku.

Odnosząc się do tego wątku rzecznik Camerona powiedział, że były premier nie był zaangażowany w decyzje kredytowe i nie miał wiedzy na temat sytuacji finansowej GFG. - Był doradcą firmy w niepełnym wymiarze godzin, jednym z kilku, i nie miał żadnych obowiązków wykonawczych ani zarządczych - powiedział. Założona przez australijskiego biznesmena Lexa Greensilla firma upadła w marcu tego roku.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP