TVN24 | Świat

18-latek oskarżony o próbę zabójstwa Sashy Johnson

TVN24 | Świat

Autor:
kk/kab
Źródło:
PAP, BBC

Mężczyzna, który miał postrzelić czołową aktywistkę brytyjskiego ruchu Black Lives Matter Sashę Johnson, stanął w sobotę przed sądem. 18-letni Cameron Deriggs nie przyznał się do winy. Prokuratura oskarżyła go o próbę zabójstwa.

Sasha Johnson została postrzelona w nocy z 22 na 23 maja podczas ogrodowego przyjęcia na ulicy Consort Road w dzielnicy Peckham na południu Londynu. Obecnych było tam około 30 osób. Jednym z pięciu aresztowanych w tej sprawie we wtorek mężczyzn jest Cameron Derrigs. Pozostałych czterech zwolniono za kaucją. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. W sobotę odbyła się wstępna rozprawa, podczas której Derrigs nie przyznał się do winy.

27-letnia aktywistka, matka dwójki dzieci, mimo przebytej operacji, nadal znajduje się w stanie krytycznym.

Według relacji BBC, prokurator Carol Udenze opisała w sobotę w sądzie, że Johnson została postrzelona w głowę, a inna uczestnicząca w przyjęciu osoba - w stopę. - Zdaniem śledczych oskarżony, w porozumieniu z innymi, spiskował, aby zabić kogoś pod tym adresem - mówiła w sądzie. Udenze przekazała, że funkcjonariusze policji nie uważają, by Johnson była celem zamierzonego ataku.

Wcześniej policja informowała, że aktywistka została postrzelona przez czterech czarnoskórych mężczyzn, którzy wdarli się na przyjęcie i nic nie wskazuje, by atak był wymierzony w nią lub by miał związek z jej działalnością.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Na rozprawie obecni byli członkowie rodziny Deriggsa, w tym jego rodzice. Następna rozprawa w jego sprawie przewidziana jest na 25 czerwca w Centralnym Sądzie Karnym Anglii i Walii w centrum Londynu.

Peckham to jedna z najbardziej zróżnicowanych etnicznie dzielnic Londynu.

Organizatorka protestów

Założone przez Johnson ugrupowanie polityczne Taking the Initiative Party (TTIP), które w niedzielę 23 maja poinformowało o incydencie w mediach społecznościowych, sugerowało, że postrzał miał związek z działalnością Johnson. Jego członkowie twierdzili również, że aktywistka miała otrzymywać liczne groźby śmierci.

Sasha JohnsonThabo Jaiyesimi/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Sasha Johnson stała się znana jako organizatorka brytyjskich protestów Black Lives Matter latem zeszłego roku, między innymi dzięki stylizacji nawiązującej do amerykańskiego ruchu Czarnych Panter. Ubrana była zwykle w czarny beret, kamuflażowe spodnie i kamizelkę chroniącą przed ciosami nożem.

Rozgłos przyniosły jej też kontrowersyjne, radykalne hasła. Wzywała na przykład do stworzenia "rejestru przestępców rasowych", na podstawie którego ludzie mogliby zostać niedopuszczani do pracy, utworzenia w Wielkiej Brytanii "czarnej milicji", pozbawienia funduszy istniejących sił policyjnych, gdyż te - jej zdaniem - przypominają Ku Klux Klan. Domagała się też przyznania czarnoskórym "reparacji podobnych do tych za Holokaust", gdyż jak twierdzi, kapitalizm dyskryminuje ich rasowo.

Autor:kk/kab

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Thabo Jaiyesimi/SOPA Images/LightRocket/Getty Images