Świat

Większość rządu to milionerzy

Świat


Prawie dwie trzecie członków nowego rządu Tajlandii to milionerzy, a premier Yingluck Shinawatra, z majątkiem wartym 541 mln bahtów (ok. 57 mln zł), zajmuje drugie miejsce na tej liście - wynika z ogłoszonych w środę danych Narodowej Komisji Antykorupcyjnej.

Liczby ujawnione przez Komisję pochodzą z deklaracji majątkowych, które obowiązkowo składają wszyscy obejmujący urząd i ustępujący ministrowie.

Krezusi w rządzie

Najbogatszym członkiem wybranego w sierpniu br. rządu Tajlandii jest szef resortu Nauki i Technologii Plodprasop Suraswadi, który przyznał się w deklaracji majątkowej do fortuny wynoszącej ponad 963 mln bahtów (ok. 100 mln zł).

Premier Yingluck Shinawatra jest młodszą siostrą jednego z najbogatszych ludzi w kraju. Majątek byłego potentata telekomunikacyjnego Thaksina Shinawatry, który w przeszłości również kierował tajlandzkim rządem, wyceniony został niedawno przez magazyn "Forbes" na 600 mln dolarów.

Thaksin Shinawatra był premierem Tajlandii w latach 2001-2006. Pomimo bogactwa oraz oskarżeń o korupcję i nepotyzm po zamachu stanu, który pozbawił go władzy, zachował poparcie biedniejszych warstw społecznych. Jego zwolennicy, nazywani "czerwonymi koszulami", od czasu przewrotu urządzali masowe protesty, domagając się przywrócenia go na urząd

Źródło: PAP