Świat

Większość barów i restauracji w centrum Rzymu jest w rękach mafii

Świat

CC/Marcy HarganRestauracje wykupują często mafiosi przez osoby podstawione

70 procent barów i restauracji w centrum Rzymu znajduje się w rękach mafii - alarmują władze tej dzielnicy, noszącej numer 1. Potwierdzeniem tych danych są kolejne konfiskaty lokali, kontrolowanych przez grupy przestępczości zorganizowanej.

Wystarczy przypomnieć, że w 2011 roku zajęto najsłynniejszy rzymski lokal „Cafe de Paris”, uwieczniony w filmie „Dolce vita” Federico Felliniego. Okazało się, że należał do gangu mafii z Kalabrii, podobnie jak historyczny bar „Caffe Chigi”, położony naprzeciwko kancelarii premiera i tradycyjnie odwiedzany przez jej pracowników. W ostatnich dniach mafii odebrano luksusowy hotel „Gianicolo”.

Wykupują mafiosi

Burmistrz pierwszej, centralnej dzielnicy Wiecznego Miasta Sabrina Alfonsi wyraziła przekonanie, że konieczna jest pełna przejrzystość transakcji zmiany właścicieli barów i restauracji, gdyż kolejne przypadki potwierdzają, że wykupują je często mafiosi przez osoby podstawione. W poniedziałek przedstawiciele władz 15 dzielnic włoskiej stolicy podpisali porozumienie w sprawie walki ze zjawiskiem przenikania mafii z południa kraju. Operacja ma polegać między innymi na skrupulatnych kontrolach rozpisywanych przetargów.

Autor: db//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC/Marcy Hargan

Pozostałe wiadomości