Jeremy Corbyn nie będzie deputowanym Partii Pracy

Źródło:
PAP

Poprzedni lider Partii Pracy Jeremy Corbyn nie zostanie przywrócony w prawach członka klubu parlamentarnego ugrupowania. Oznacza to, że będzie zasiadał w Izbie Gmin jako deputowany niezależny - ogłosił obecny lider laburzystów Keir Starmer. Ma to związek z wewnątrzpartyjnym skandalem antysemickim.

Pod koniec października Jeremy Corbyn został zawieszony w prawach członka klubu poselskiego i członka partii, co było efektem raportu Komisji ds. Równości i Praw Człowieka (EHRC), w którym wskazano na poważne niedociągnięcia poprzedniego kierownictwa laburzystów w walce z antysemityzmem. Corbyn, reprezentujący lewe skrzydło ugrupowania, był jego liderem od września 2015 roku do początku kwietnia tego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Do zawieszenia Corbyna w szczególności przyczyniła się jego pierwsza reakcja na raport. Powiedział on wówczas, że skala antysemityzmu została przez jego przeciwników "dramatycznie zawyżona z powodów politycznych". We wtorek Corbyn wycofał się z tych słów i został przywrócony w prawach członka partii, ale w środę Starmer ogłosił, że jego poprzednik nie wróci do klubu poselskiego.

Jeremy Corbyn shutterstock

"Z wykorzenienia antysemityzmu z Partii Pracy uczyniłem swoją misję. Wiem, że będę oceniany za swoje czyny, a nie słowa. Społeczność żydowska nie ma zaufania do procesu dyscyplinarnego, wczoraj znowu stało się to jasne. Działania Jeremy'ego Corbyna w odpowiedzi na raport EHRC podważyły i cofnęły naszą pracę na rzecz odzyskania zaufania w to, że Partia Praca jest zdolna do walki z antysemityzmem. W tych okolicznościach podjąłem decyzję, aby nie przywracać Jeremy'ego Corbyna w prawach członka klubu parlamentarnego" - oświadczył Starmer.

Antysemityzm w Partii Pracy

W raporcie EHRC wskazała, że Partia Pracy jest odpowiedzialna za trzy naruszenia ustawy o równości: ingerencję polityczną w rozpatrywanie skarg dotyczących antysemityzmu, brak odpowiednich szkoleń w zakresie rozpatrywania skarg i nękanie. "Analiza organu ds. równości wskazuje na kulturę wewnątrzpartyjną, wskutek której w najlepszym przypadku nie zrobiono wystarczająco dużo, aby zapobiec antysemityzmowi, a w najgorszym można to postrzegać jako akceptowanie go" - napisano.

Pod wodzą Corbyna laburzyści osiągnęli dobry wynik w wyborach do Izby Gmin w 2017 roku, choć nie odebrali władzy konserwatystom, ale kolejne wybory - w grudniu 2019 roku - zakończyły się dla nich największą porażką od kilkudziesięciu lat. Jedną z jej przyczyn była właśnie kwestia antysemityzmu. Nazajutrz po ogłoszeniu wyników Corbyn zapowiedział rezygnację, która nastąpiła w momencie ogłoszenia w kwietniu tego roku nazwiska jego następcy, czyli Starmera. Od tego czasu Corbyn pozostawał szeregowym posłem Partii Pracy.

Wybory w Wielkiej Brytanii PAP

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock