Wiedeński antysemita stracił swoją ulicę

Burmistrz stracił swoją ulicęWikipedia

Uważany za jednego z inspiratorów Adolfa Hitlera, znany z antysemityzmu burmistrz stolicy Austrii z lat 1897-1919 Karl Lueger - nie będzie już miał swojej ulicy. Nadano jej nową nazwę.

- To bardzo ważny krok w kierunku naprawy błędów przeszłości - powiedział obecny burmistrz miasta Michael Haupl.

Napis "Dr.-Karl-Lueger-Ring" został zastąpiony przez "Uniwersitatsring" - taką tablicę w środę odsłonili wiedeńscy rajcy. Nazywa ona 650-metrowy odcinek Ringu, reprezentacyjny bulwar w cetrum miasta.

Wymazywanie przeszłości

Zmianę nazwy pod koniec maja zatwierdziła rządząca Wiedniem koalicja socjaldemokratów i Zielonych. Burmistrz Michael Haupl argumentował wtedy, że "reprezentacyjny odcinek bulwaru w pobliżu Pałacu Cesarskiego, przy którym stoi gmach Uniwersytetu Wiedeńskiego i Teatr Zamkowy, nie może kojarzyć się z mroczną przeszłością Austrii". Przez ratusz przetoczyła się trwająca wiele tygodni burzliwa debata. Przeciw zmianie nazwy opowiadała się skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), która argumentowała, że Karl Lueger to zasłużona osobistość Wiednia.

Kontrowersyjny burzmistrz Karl Lueger był prawnikiem i prawicowym politykiem. W 1883 r. założył konserwatywną Austriacką Partię Chrześcijańsko-Społeczną (SC). Posługiwał się hasłami antysemickimi i uważał, że antyżydowskie ustawodawstwo doprowadzi do poprawy życia Austriaków. Z powodu tych przekonań cesarz Franciszek Józef kilkakrotnie odmawiał nominowania Luegera na stanowisko burmistrza. Austriaccy historycy zwracają uwagę, że za kadencji Karla Luegera zmodernizowano Wiedeń. Jako burmistrz zrealizował m.in. komunikację miejską, elektryfikację i wodociągi. Wprowadził również system opieki społecznej, czym zyskał sobie wdzięczność wielu Austriaków.

W pobliskim parku nadal stoi pomnik Karla Luegera, który wzniesiono w 1926 r. Lueger to także bohater licznych dramatów i oper wiedeńskich.

Autor: awiec//kdj/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia