Świat

Więcej pieniędzy na uchodźców i antyterrorystów

Świat


Parlament Europejski poparł zmiany w budżecie UE na ten rok, dając zielone światło dla przekazania 100 mln euro nadzwyczajnego wsparcia na pomoc dla uchodźców na terenie UE oraz 2 mln euro na zatrudnienie nowych pracowników w Europejskim Centrum Antyterrorystycznym Europolu.

Jak poinformował w komunikacie Parlament Europejski, pomoc humanitarna w wysokości 100 milionów euro, związana z napływem uchodźców i migrantów na teren UE, jest pierwszą transzą z 700 milionów euro środków przeznaczonych w marcu przez Komisję Europejską na nadzwyczajne wsparcie.

Fundusze te mogą zostać użyte na żywność, konieczną opiekę zdrowotną, schronienie, wodę, sanitariaty i higienę, ochronę i edukację. Jeszcze w tym roku fundusz nadzwyczajnej pomocy humanitarnej ma rozdysponować 300 mln euro, a w dwóch kolejnych latach - po 200 mln euro. Marcowa propozycja Komisji była reakcją na sytuację w Grecji po zamknięciu granicy przez Macedonię i inne kraje tzw. szlaku bałkańskiego, którym uchodźcy przedostawali się na zachód i północ Europy. KE obawiała się, że w Grecji, gdzie utknęło kilkadziesiąt tysięcy uchodźców, dojdzie do katastrofy humanitarnej.

Propozycja Komisji przewiduje utworzenie nowego funduszu, który będzie mógł być wykorzystywany w różnych kryzysowych sytuacjach na terenie UE, wymagających szybkiego udzielenia pomocy humanitarnej, a nie tylko związanych z napływem uchodźców. Do tej pory Unia nie miała możliwości takich działań. Fundusze przeznaczone da wsparcie dla uchodźców w UE nie pochodzą z istniejących już zewnętrznych programów pomocy humanitarnej UE, ale zostaną zaczerpnięte z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF).

I na antyterrorystów

W związku z niedawnymi atakami terrorystycznymi Parlament Europejski zdecydował ponadto w środę, że kolejne 2 miliony euro zostaną przeznaczone na zwiększenie zatrudnienia w Europejskim Centrum Antyterrorystycznym (ECTC), stworzonym w tym roku w Europolu. Ma być ono centrum działań antyterrorystycznych na terenie UE.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: