Świat

Wicepremier Rosji kpi z Obamy. Bo ten ma pudla, a Putin panterę

Świat

Twitter | Dmitrij RogozinKto jest bardziej męski?

Dmitrij Rogozin konsekwentnie buduje wizerunek najbardziej buńczucznego członka rosyjskich władz. Wicepremier po raz kolejny zaskoczył treścią swojego wpisu na Twitterze. Tym razem kpi z Baracka Obamy.

Rogozin, odpowiadający w rosyjskim rządzie za przemysł zbrojeniowy i kosmiczny, umieścił w sieci połączone zdjęcia Obamy i Władimira Putina. Amerykanin trzyma na rękach pudla, natomiast Rosjanin siedzi w towarzystwie irbisa. - Mamy odmienne wartości i sojuszników - głosi podpis autorstwa Rogozina.

Wicepremier najwyraźniej czyni aluzję do narastającej wrogości pomiędzy Rosją a USA na tle kryzysu ukraińskiego. Być może nakładanie sankcji ekonomicznych ma być oznaką "słabości" i braku "męskości" amerykańskiego prezydenta w porównaniu do "męskiej" twardej postawy Rosji. To jednak kwestia interpretacji.

Zagrania wicepremiera

Rogozin słynie z podobnych mało subtelnych wypowiedzi i wpisów w internecie. Amerykanie najlepiej pamiętają go z początkowego okresu kryzysu, kiedy w reakcji na pierwsze sankcje zasugerował NASA, aby wysyłała swoich astronautów w kosmos trampoliną (teraz latają na rosyjskich rakietach). Lubi również pozować na "męskiego mężczyznę". Raz zemściło się to na nim, kiedy z racji na swoją tuszę utknął w przednim włazie czołgu T-90 i potrzebował pomocy aby się uwolnić.

Wykorzystanie przez Rogozina zdjęcie Obamy z pudlem pochodzi z okresu kampanii prezydenckiej w 2008 roku. Prezydent grał wówczas między innymi kartą miłośnika zwierząt i obiecał ograniczyć działanie "ferm szczeniaków", gdzie w bardzo złych warunkach są masowo rozmnażane psy na sprzedaż. Dał sobie między innymi zrobić serię zdjęć z pudlem uratowanym z takiego miejsca. Miał też zaadoptować psa ze schroniska. Nie dotrzymał jednak obietnicy. Oba jego psy to pochodzące z hodowli, rasowe portugalskie psy dowodne.

Zdjęcie Putina jest natomiast jednym z wielu, na których prezydent Rosji pozuje z dzikimi zwierzętami. Na tym akurat uwieczniono go podczas wizyty w placówce pracującej nad odtworzeniem populacji irbisów, czyli panter śnieżnych. Putin ma wiele podobnych zdjęć, na przykład z niedźwiedziami śnieżnymi, tygrysem czy żurawiami w locie. "Męskość" i "siła" jest jednym ze stałych elementów wizerunku prezydenta Rosji.

Autor: mk/kka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter | Dmitrij Rogozin