Wiało ponad 500 km/h, zrywało asfalt z drogi. Moore już raz przeżyło tornado

Świat

FEMAW 1999 roku wiatr przenosił samochody na odległość kilkuset metrów

Miasteczko Moore położone na obrzeżach Oklahoma City ma wyjątkowego pecha do potężnych tornad. To wczorajsze zabiło około kilkadziesiąt osób i zostawiło za sobą pas zniszczeń szeroki na trzy kilometry. W 1999 roku niemal identyczną trasą przeszło tornado, podczas którego zanotowano najsilniejszy wiatr w historii.

Uderzenie żywiołu w poniedziałek po południu czasu miejscowego było wyjątkowo silne. Tornado sklasyfikowano jako poziom czwarty na pięciostopniowej skali. Podmuchy wiatru osiągały do 320 kilometrów na godzinę, a zniszczeniu ulegały nawet solidne murowane budynki.

Osoby obserwujące tornada, które regularnie dewastują wiosną centralne stany USA, zauważyły, iż to poniedziałkowe przeszło niemal idealnie tą samą trasą, co jedno z najpotężniejszych w historii.

W 1999 roku wiatr zostawiał po sobie pas zniszczeń szeroki miejscami na kilka kilometrówXpda | Wikipedia (CC BY SA)

Najsilniejsze wiatry na Ziemi

W 1999 roku przez Moore przetoczył się żywioł, który zabił 41 osób i zranił niemal 600. Podczas 85 minut swojego istnienia wir wiatru pokonał 61 kilometrów, niszcząc ponad tysiąc budynków i powodując straty na ponad miliard dolarów.

Tornado z 1999 roku zakwalifikowano jako piątkę na wspomnianej pięciostopniowej skali Fujity (obecnie w USA korzysta się już z rozwiniętej skali Fujity, oznaczanej akronimem EF). Siła wiatru była tak wielka, że w jednym miejscu zerwana została nawet licząca 2,5 centymetrów warstwa asfaltu z drogi. Z domów zostawały jedynie fundamenty. Samochody niesione wiatrem pokonywały nawet kilkaset metrów i były owijane wokół słupów.

Wiatr owijał samochody wokół słupów, praktycznie rozrywając je na kawałkiFEMA

Meteorologom udało się zanotować wówczas wiatr wiejący z prędkością 512 kilometrów na godzinę, co jest rekordem. Nie zostało to jednak uznane za najsilniejszy wiatr w historii, bowiem pomiar dotyczył porywów na wysokości kilkudziesięciu metrów, a oficjalnie za rekordowe uznaje się te zmierzone na poziomie ziemi.

Autor: mk//gak/k / Źródło: syracuse.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FEMA

Raporty: