"To nie będzie standardowy raport, który się odhacza". WHO powołuje komisję do oceny działań w związku z pandemią

Źródło:
PAP

Powołamy niezależną komisję do oceny własnego postępowania w związku z pandemią COVID-19 – zapowiedziała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Na jej czele mają stanąć była premier Nowej Zelandii Helen Clark i była prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf.

Decyzja powołania komisji do oceny postępowania Światowej Organizacji Zdrowia w związku z pandemią COVID-19 jest wynikiem ostrej krytyki pod adresem WHO ze strony administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zarzucił organizacji, że jest kontrolowana przez Chiny. USA mają wycofać się z WHO w ciągu roku.

- Skala tej pandemii, która dotknęła praktycznie każdego na świecie, zasługuje oczywiście na odpowiednią i uczciwą ocenę - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas wideokonferencji z przedstawicielami 194 państw członkowskich. - Wszyscy musimy spojrzeć w lustro: WHO, każde państwo członkowskie, wszyscy zaangażowani w reagowanie - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"To nie będzie standardowy raport, który się odhacza"

Współprzewodniczące była premier Nowej Zelandii Helen Clark i była prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf wybiorą pozostałych członków niezależnej komisji ds. gotowości i reagowania na pandemię (IPPR), która przedstawi następnie sprawozdanie okresowe na dorocznym spotkaniu ministrów zdrowia w listopadzie i "sprawozdanie merytoryczne" w maju 2021 roku. IPPR "pomoże nam zrozumieć, co się wydarzyło - przez uczciwą ocenę - oraz pomoże nam zrozumieć, co powinniśmy zrobić, by zapobiec takiej tragedii w przyszłości" - podkreślił dyrektor generalny WHO. - To nie będzie standardowy raport, który się odhacza, a następnie odkłada na półkę, by zbierał kurz. To coś, co traktujemy poważnie - dodał.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Clark przyznała, że zadanie będzie "wyjątkowo trudne", a laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Johnson-Sirleaf, której kraj został dotknięty epidemią eboli w latach 2014-2016, powiedziała, że z niecierpliwością czeka na "podjęcie wszelkich starań, by odpowiedzieć" na wyzwania pandemii. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ponad 12 milionów ludzi zostało zarażonych koronawirusem na całym świecie, z czego ponad 550 tys. zmarło.

Autorka/Autor:asty/mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: