TVN24 | Świat

WHO: Europa po raz kolejny epicentrum pandemii COVID-19

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP, Reuters
Koronawirus w Wielkiej Brytanii
Koronawirus w Wielkiej BrytaniiReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveKoronawirus w Wielkiej Brytanii

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w środę, że Europa ponownie stała się epicentrum pandemii COVID-19. Dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan podkreślił, że w niektórych krajach ponownie dochodzi do przeciążenia służby zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że jeśli społeczeństwa powrócą do nawyków sprzed pandemii, wirus SARS-CoV-2 będzie się dalej intensywnie rozprzestrzeniał. W zeszłym tygodniu ponad 60 procent ze wszystkich zgłoszonych przypadków i zgonów z powodu COVID-19 na świecie miało miejsce w Europie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Europa po raz kolejny stała się epicentrum pandemii COVID-19 - oświadczył w środę sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Obawiamy się w wielu krajach fałszywego poczucia bezpieczeństwa i przekonania, że szczepionki zakończyły pandemię i że zaszczepieni ludzie nie muszą podejmować żadnych innych środków ostrożności – powiedział.

Władze WHO ostrzegają, że wirus SARS-CoV-2 będzie się nadal intensywnie rozprzestrzeniał, jeśli ludzie w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i koniec roku powrócą do aktywności i mobilności z okresu sprzed pandemii.

Europa po raz kolejny stała się epicentrum pandemii COVID-19Ramon van Flymen/PAP/EPA

Tedros zaznaczył, że w zeszłym tygodniu ponad 60 procent wszystkich zgłoszonych zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 na całym świecie miało miejsce w Europie. Dodał, że szczepienia, noszenie maseczek i dystans społeczny pozostają kluczem do powstrzymania transmisji koronawirusa.

WHO ostrzega: wirus będzie nadal intensywnie przenosić się

- Wróciliśmy do okresu sprzed pandemii, jeśli chodzi o funkcjonowanie społeczeństw w Europie. Nawet biorąc pod uwagę odrodzenie się pandemii i przeciążenie służby zdrowia w niektórych krajach - podkreślił z kolei dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan. - A rzeczywistość jest taka, że wirus będzie nadal intensywnie się przenosić – dodał.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ramon van Flymen/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: