Szef WHO ostrzega przed "moralną katastrofą"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
Zespół z WHO współpracuje z chińskimi naukowcami w badaniach dotyczących koronawirusaReuters
wideo 2/19
ReutersZespół z WHO współpracuje z chińskimi naukowcami w badaniach dotyczących koronawirusa

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), skrytykował egoizm najbogatszych państw i wezwał je do bardziej sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19 na świecie. Jego zdaniem podejście samolubne może doprowadzić do "moralnej katastrofy".

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił uwagę na problem nierówności w dostępie do szczepionek podczas swojego przemówienia otwierającego posiedzenie Rady Wykonawczej WHO. Jak stwierdził, przez fakt, że najbogatsze państwa zawierają z producentami osobne umowy, niemal wszystkie z prawie 40 mln zaszczepionych dotąd osób to mieszkańcy 49 najbogatszych państw.

"Nie 25 milionów, nie 25 tysięcy, tylko 25"

Poza tym gronem rozdysponowano 25 dawek szczepionek w jednym kraju. - Nie 25 milionów, nie 25 tysięcy, tylko 25 - podkreślił. Stwierdził, że takie samolubne podejście najbogatszych państw może prowadzić do "moralnej katastrofy".

Jak dodał, zawierane przez bogate kraje osobne umowy z producentami szczepionek mogą zagrozić współprowadzonemu przez WHO programowi COVAX, mającemu zapewnić dostęp do szczepionek dla mniej zamożnych państw.

COVAX zawarł dotąd umowy na zakup 1,3 mld dawek szczepionek dla 92 krajów świata. Pierwsze dostawy w ramach programu spodziewane są w lutym, ale przedstawiciele WHO obawiają się, że dostawy mogą się opóźnić. Celem COVAX jest zaszczepienie w tym roku 20 proc. światowej ludności.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

"W sytuacji, kiedy szczepionki dają nadzieję niektórym, staną się kolejną cegłą w murze nierówności"

Tedros skrytykował też podejście firm farmaceutycznych, które zwlekały z przesłaniem do WHO danych na temat badań nad szczepionkami, zamiast tego skupiając się na zapewnieniu akceptacji urzędów w "bogatych krajach, gdzie zyski są największe".

- Stoimy w obliczu niebezpieczeństwa, że nawet w sytuacji, kiedy szczepionki dają nadzieję niektórym, staną się kolejną cegłą w murze nierówności między światami bogatych i biednych - podkreślił Etiopczyk.

W jego ocenie powstały w wyniku takiego nieskoordynowanego podejścia chaos ostatecznie przedłuży tylko pandemię COVID-19.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?PAP

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: