Świat

Weterani z Iraku i Afganistanu na ulicy

Świat

Aktualizacja:
TVN24Byli żołnierze nie potrafią znaleźć sobie miejsca w życiu

Jedna czwarta amerykańskich bezdomnych to byli żołnierze. Wśród nich jest 1,5 tys. weteranów wojen w Iraku i Afganistanie.

Każdej nocy, wśród ponad 744 tys. osób spędzających noc na ulicy, więcej niż 194 tys. to weterani - podaje Departament ds. Weteranów (VA). To jednak lepiej niż jeszcze 20 lat temu. Wtedy każdego dnia bezdomnych było ćwierć miliona wojskowych.

Tak więc bardziej niż liczba bezdomnych żołnierzy niepokoi fakt, że są wśród nich uczestnicy konfliktów w Iraku i Afganistanie. Po wojnie w Wietnamie weterani trafiali do przytułków najwcześniej po 10 latach.

Jak jest przyczyna, że tak "świeży" weterani trafiają na ulicę? Zdaniem naukowców zajmujących się problemami eks-żołnierzy, zjawisko to należy łączyć z ogromnymi spustoszeniami psychicznymi, jakie powodują u żołnierzy dzisiejsze wojny.

Z kolei John Keaveney, weteran wojny w Wietnamie i założyciel organizacji pomagającej byłym żołnierzom przewiduje, że sytuacja ulegnie pogorszeniu, gdy obecne wojny przestaną interesować amerykańskie społeczeństwo, a biorący w nich udział żołnierze pójdą w niepamięć.

Byli żołnierze stanowią 11 proc. dorosłej populacji USA.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24