Świat

Weterani powstania Mau Mau dostaną odszkodowania od Londynu

Świat


Wielka Brytania zgodziła się na wypłatę wielomilionowego odszkodowania dla tysięcy Kenijczyków torturowanych przez kolonialne wojska podczas powstania Mau Mau w latach 50. XX wieku.

- Zgodziliśmy się na ugodę pozasądową - ogłosił kenijski prawnik Paul Muite reprezentujący weteranów powstania. - Negocjacje objęły wszystkich z wystarczającymi dowodami tortur. I ta liczba to ok. 5,2 tys. - powiedział prawnik, odmawiając jednak podania kwoty rekompensat dla Kenijczyków.

Kwoty porozumienia, która miałaby - jak pisze agencja Reutera - wynieść 14 mln dolarów, nie chciało też komentować brytyjskie Foreign Office. Jeśli jednak kwota ta potwierdziłaby się, każdy z poszkodowanych dostałby ok. 2,6 tys. funtów (339 tys. szylingów kenijskich; w Kenii średni przychód to ok. 70 tys. szylingów).

Niepodległościowe powstanie Mau Mau wybuchło w latach 50. w plemieniu Kikujów i ostatecznie, jako jeden z czynników, doprowadziło w 1963 roku do kenijskiej niepodległości. Kenijczycy oceniają, że w trakcie walk zginęło lub zostało rannych ok. 90 tys. ludzi.

Londyn przez lata wypierał się odpowiedzialności materialnej za stłumienie powstania. W październiku jednak londyński sąd uznał, że trójka starszych Kenijczyków maltretowanych przez Brytyjczyków w latach wojny, może pozwać Wielką Brytanię za swoje cierpienia. To znacznie przyspieszyło rozmowy na temat ugody.

Autor: mtom / Źródło: Reuters