Krwawe zamieszki w wenezuelskim więzieniu. "Cele zostały przekształcone w lochy"

Świat

Zamieszki w więzieniu w Acarigua
wideo 2/4

Co najmniej 29 więźniów zginęło w starciach ze strażnikami i żołnierzami w więzieniu w Acarigua, na zachodzie Wenezueli - podaje BBC. W zakładzie karnym w czwartek wybuchł bunt. 19 strażników zostało rannych. Ekspert z organizacji broniącej praw osadzonych powiedział, że więzienie jest przepełnione, a "cele więzienne zostały przekształcone w lochy".

Według Humberto Prado z organizacji broniącej praw więźniów Venezuelan Prison Observatory więźniowie, z których wielu było uzbrojonych, odmówili wpuszczenia żołnierzy sił specjalnych (FAES) na teren przepełnionego oddziału więziennego.

Carlos Nieto, dyrektor organizacji Una Ventana de Libertad (Okno wolności) poinformował, że żołnierze FAES chcieli wejść na teren oddziału, aby uwolnić zakładników przetrzymywanych przez więźniów.

BBC podała, powołując się na bilans ofiar z piątku, że w starciach ze strażnikami i żołnierzami zginęło co najmniej 29 więźniów, a 19 strażników zostało rannych.

"Cele więzienne zostały przekształcone w lochy"

Prado zaapelował do władz o położenie kresu notorycznym aktom przemocy w wenezuelskich więzieniach, których jedną z głównych przyczyn jest przepełnienie i panujące w nich bardzo złe warunki. Na drugim miejscu znajduje się szerząca się w zakładach penitencjarnych przestępczość, w tym przemyt narkotyków i broni.

- Odpowiedzialni za ten stan rzeczy doprowadzili do tego, że cele więzienne zostały przekształcone w lochy. Więźniowie w Wenezueli będą nadal umierać, jeśli nic się nie zmieni - powiedział Prado.

Według organizacji pozarządowych w Wenezueli jest obecnie przetrzymywanych 55 tysięcy więźniów, a zakłady karne mogą pomieścić tylko 8 tysięcy.

Więzienie w Acarigua znajduje się w stanie Portuguesa, w odległości około 350 kilometrów od stolicy kraju Caracas. Zgodnie z przepisami powinno przebywać tam maksymalnie 250 osadzonych, ale obecnie jest ich tam ponad 540.

W ubiegłym roku podczas buntu w więzieniu w Valencii 68 osadzonych poniosło śmierć, wielu z nich spłonęło żywcem.

Do zamieszek doszło w więzieniu w mieście Acarigua

Autor: momo//now//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maxpixel/ Public Domain

Tagi:
Raporty: