TVN24 | Świat

73 zabitych w jednym miesiącu. Raport o ofiarach wenezuelskiego reżimu

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Niezależna organizacja praw człowieka Control Ciudadano (Kontrola Obywatelska) opublikowała raport o ofiarach wenezuelskich służb bezpieczeństwa. Z dokumentu wynika, że tylko w listopadzie reżim zabił 73 osoby. Według wenezuelskich władz stanowiły one "zagrożenie dla ładu publicznego w Wenezueli".

Organizacja podała, że przygotowany przez nią raport o ofiarach działań "funkcjonariuszy sił policyjnych i wojskowych" powstał na podstawie doniesień o zgonach obywateli potwierdzonych w lokalnych mediach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według CC najwięcej osób zostało zabitych przez wenezuelskie służby w stanach Sucre oraz Zulia, odpowiednio 23 i 12. Z informacji mediów wynika, że w prowadzonych operacjach funkcjonariusze zabili osoby, które miały stanowić zagrożenie dla ładu publicznego. Akcjom nie towarzyszyły próby aresztowania i postawienia przed sądem tych osób.

Organizacja praw człowieka: wenezuelski reżim zabił w listopadzie 73 osobyJulio Lovera / Shutterstock

W ocenie CC działania służb skierowane były na "egzekucję" osób uważanych przez reżim za bandytów. "Praktyka rozstrzelania domniemanych przestępców (na miejscu i bez sądu – red.) stała się polityką państwową" - podsumowała w raporcie szefowa CC Rocio San Miguel.

Kontrowersje wokół wyborów

Znaczna liczba zastrzelonych osób, jak odnotowuje CC, zbiegła się z wyborami regionalnymi i samorządowymi w Wenezueli, które w listopadzie wygrała partia PSUV prezydenta Nicolasa Maduro. Zwyciężyła ona w 20 z 23 wenezuelskich stanów oraz w stolicy kraju, Caracas.

Nicolas MaduroGolden Brown / Shutterstock

W ocenie obserwatorów UE podczas wenezuelskich wyborów doszło do kilku nieprawidłowości, m.in. stronniczego odrzucenia kandydatów z powodów administracyjnych oraz opóźnień w otwieraniu lokali wyborczych. Negatywne opinie obserwatorów skrytykował prezydent Maduro nazywając je "próbą oczernienia bezbłędnego i demokratycznego procesu wyborczego".

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Julio Lovera / Shutterstock

Pozostałe wiadomości