Świat

"Dyktatura obawia się prawdy i uderza w media". Maduro blokuje kolejny kanał telewizyjny

Świat


Sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich Luis Almagro skrytykował decyzję prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, który nakazał wyłączenie sygnału kolejnej zagranicznej telewizji transmitowanej przez wenezuelskie kablówki - kolumbijskiego kanału Caracol TV. Po niej ma być wyłączona kolumbijska TV RCN.

- Dyktatura obawia się prawdy i uderza w media. Uciszenie tych dwóch stacji telewizyjnych to krok na drodze systematycznego gwałcenia wolności mediów - powiedział urugwajski dyplomata stojący na czele Organizacji Państw Amerykańskich. W lutym tego roku z ekranów telewizorów zniknął sygnał CNN w języku hiszpańskim. Był to jeden z najpopularniejszych kanałów wśród wenezuelskich odbiorców, któremu władze w Caracas nie przedłużyły licencji.

Konflikt pomiędzy Wenezuelą a Kolumbią

Stosunki między sąsiadującymi ze sobą Wenezuelą i Kolumbią bardzo się pogorszyły od czasu, gdy w Wenezueli zaczął się gwałtownie zaostrzać wewnętrzny kryzys polityczny.

Znalazło to wyraz w trwających ponad cztery miesiące ulicznych demonstracjach opozycji przeciwko rządowi prezydenta Maduro, obciążanemu m.in. odpowiedzialnością za głęboki kryzys gospodarczy. Ponad 130 uczestników demonstracji poniosło śmierć

Dalsze zaostrzenie napięcia między Caracas a Bogotą nastąpiło w ostatnich dniach, gdy świeżo powołane wenezuelskie Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne, w którego skład wchodzą wyłącznie zwolennicy rządu, zdymisjonowało prokurator generalną Luisę Ortegę, a następnie zagroziło jej i jej mężowi procesami karnymi. Przyczyną dymisji był to, że dawna zwolenniczka "rewolucji boliwariańskiej" zmarłego w 2013 roku prezydenta Hugo Chaveza zajmowała coraz bardziej krytyczne stanowisko wobec wenezuelskiego rządu. Luisa Ortega chroniąc się przed prześladowaniami uciekła z mężem w ubiegły piątek do stolicy Kolumbii, a następnie - po przybyciu do Brazylii - oskarżyła publicznie prezydenta Maduro o korupcję.

Autor: arw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości