Wenezuela na liście państw z zakazem wjazdu do USA. "Terroryzm polityczny"

[object Object]
Donald Trump ostro wypowiadał się na temat Wenezueli między innymi w czasie ostatniej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Reuters TV/TVN24 BiS
wideo 2/2

Władze Wenezueli, dopisanej obok Korei Północnej i Czadu do listy państw, których obywatele będą objęci zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych, oskarżyły prezydenta Donalda Trumpa o "polityczny terroryzm".

"Warto wskazać, że tego rodzaju listy są niezgodne z prawem międzynarodowym i stanowią formę terroryzmu psychologicznego i politycznego" - napisano w oświadczeniu wenezuelskiego MSZ.

"Nasi obywatele zostają objęci sankcjami z powodu ich pacyfistycznej natury, a także tolerancji i poszanowania odmiennych religii i wierzeń" - głosi komunikat, w którym zapowiedziano, że Wenezuela "rozważy wszelkie środki niezbędne do ochrony swoich interesów narodowych i suwerenności".

Wenezuela dopisana do listy

Nowy zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych, ogłoszony w niedzielę, obejmuje też obywateli pięciu państw (Iranu, Libii, Somalii, Syrii i Jemenu) z siedmiu zamieszkiwanych przez muzułmańską większość, które znalazły się na pierwotnej liście krajów objętych zakazem wjazdu. Obecnie na tej liście nie ma już Sudanu, wcześniej usunięto z niej Irak.

Pierwotne restrykcje zostały wprowadzone w styczniu przez Trumpa na podstawie rozporządzenia wykonawczego, a następnie - z powodu chaosu, jaki spowodowały na amerykańskich lotniskach, oraz protestów organizacji broniących praw człowieka i władz stanowych - zostały zmodyfikowane rozporządzeniem z 16 marca.

W przypadku mieszkańców Wenezueli nowy zakaz ma ograniczony charakter - obejmuje tylko członków rządu prezydenta Nicolasa Maduro, urzędników i ich najbliższe rodziny. Według amerykańskiej administracji nie współpracują oni bowiem przy "weryfikacji, którzy z obywateli stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego czy porządku publicznego".

Nowe restrykcje dla ośmiu państw

W przeciwieństwie do pierwotnego zakazu wjazdu, który został wprowadzony na 90 dni, nowe rozporządzenie jest bezterminowe i ma charakter warunkowy. Lista państw, których obywatele są objęci zakazem wjazdu, może być rozszerzona bądź ograniczona w zależności od decyzji departamentu bezpieczeństwa narodowego po przeglądzie dokonywanym co 100 dni.

Nowe restrykcje dla obywateli wymienionych w rozporządzeniu Trumpa ośmiu państw w pełni wejdą w życie 18 października. Nie będą miały jednak zastosowania dla tych mieszkańców objętych zakazem państw, którzy otrzymali wizy przed wydaniem nowego rozporządzenia.

Waszyngton nałożył w tym roku sankcje na wenezuelskich urzędników, a także na prezydenta Nicolasa Maduro, oraz sankcje finansowe na Wenezuelę, wzywając władze w Caracas do przywrócenia demokracji, zorganizowania wolnych wyborów i uwolnienia więźniów politycznych.

Autor: kg//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości