Świat

Maduro wyda setki milionów na szpitale. W tle protesty pielęgniarek

Świat


Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zatwierdził w sobotę inwestycje o wartości około 293 milionów euro (344 miliony dolarów) z przeznaczeniem na polepszenie systemu opieki zdrowotnej. Środki te zostaną przekazane prawie 300 publicznym szpitalom.

Środki - podała hiszpańska agencja EFE - zostaną wykorzystane na import leków, których brakuje w Wenezueli, na zoptymalizowanie opieki nad pacjentami onkologicznymi i po przeszczepach, a także na opiekę nad przewlekle chorymi i zarażonymi wirusem HIV. Prezydent podkreślił, że pieniądze mogą zostać przydzielone bezpośrednio w euro lub będzie to równowartość w kryptowalucie petro.

Protesty personelu medycznego

Maduro nie wspomniał wprost o demonstracjach personelu medycznego, które od czterech tygodni trwają w 24 jednostkach administracyjnych Wenezueli. Wezwał natomiast do "poszukiwania rozwiązań" problemów, z którymi boryka się służba zdrowia. Zapowiedział zwołanie krajowego kongresu zdrowia na 25 i 26 sierpnia. Delegaci z całego kraju mają wówczas omówić temat "zdefiniowania, wzmocnienia i pełnego odzyskania systemu opieki zdrowotnej".

Wenezuelskie pielęgniarki, których strajk rozpoczął się 25 czerwca, domagają się podniesienia pensji i poprawy warunków pracy, w tym zwiększenia ilości leków oraz urządzeń w szpitalach. Protestujący chcą "godnego wynagrodzenia", które pracownikom służby zdrowia gwarantuje konstytucja. Art. 91 wenezuelskiej ustawy zasadniczej mówi, że wynagrodzenie pracownika powinno pozwolić mu na "godne życie" i zaspokojenie podstawowych potrzeb rodziny.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP, Venezuela Analysis

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0)

Tagi:
Raporty: