Świat

Wenecja chce niepodległości. Są wyniki referendum

Świat


89 proc. uczestników internetowego referendum dotyczącego niepodległości Wenecji Euganejskiej - jednego z regionów Włoch opowiedziało się za jej niezależnością. Głosowanie miało jednak charakter symboliczny.

Wśród niektórych mieszkańców Wenecji i północnej części Włoch panują nastroje separatystyczne. Sama Wenecja rządzona jest przez prominentnego polityka prawicowej separatystycznej Ligi Północnej, mającej tam wielu zwolenników. Przeciwnicy zjednoczonego państwa włoskiego nazywają Rzym "złodziejską stolicą", która ograbia resztę kraju.

Przeprowadzony w styczniu sondaż wskazywał, że około 56 proc. mieszkańców Wenecji Euganejskiej opowiada się za secesją. Teraz zaś zostało przeprowadzone internetowe referendum, w którym aż 89 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością Wenecji Euganejskiej.

Duża frekwencja referendum

Plebiscyt został zorganizowany przez włoskich separatystów, którzy uważają, że Wenecja powinna być niezależnym i niepodległym krajem.

Rezultaty kilkudniowego plebiscytu, w którym udział wzięło 2,3 mln osób, ogłoszono podczas wiecu na placu w mieście Treviso na północy Włoch. To jeden z mateczników separatystów, zagorzałych przeciwników zjednoczonego państwa włoskiego.

Głosy separatystów

Za secesją włoskiego regionu opowiedziało się 89 proc. głosujących, w głosowaniu zaś wzięło udział 73 proc. całego weneckiego elektoratu.

„Samostanowienie, które triumfuje w Wenecji Euganejskiej to jedyny sposób uwolnienia się od najgorszego biurokratycznego potwora świata zachodniego” - oświadczyli zwolennicy oderwania regionu od reszty kraju.

Wyniki są symboliczne

Uzyskany wynik ma wymiar jedynie symboliczny. Jeden z promotorów plebiscytu - Gianluca Busato zapowiedział jednak, że w przypadku masowego poparcia, zwolennicy niezależności utworzą 10-osobowy komitet, który nawiąże kontakty z zagranicznymi rządami.

Autor: aste/tr/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości