Świat

Węgry próbują zapanować nad imigracją. Wzmacniają policję, zaostrzają kary

Świat


Węgierski parlament uchwalił nowelizację ustawy o prawie do azylu. Ma ona pomóc kontrolować falę nielegalnej imigracji. Poszerzone zostały uprawienia policji. Możliwe będzie karanie więzieniem osób, które przekroczą ogrodzenie na granicy węgierskiej z Serbią.

Za nowelizacją głosowało 140 posłów, przeciwnych było 33 w liczącym 199 miejsc parlamencie - podała agencja MTI.

Więzienie za przekroczenie granicy

Zgodnie z nowelizacją przekraczanie lub niszczenie zbudowanego ostatnio ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy z Serbią będzie przestępstwem. Za nielegalne przekraczanie granicy będzie grozić do trzech lat więzienia, a do pięciu, jeśli osoba pokonująca granicę będzie uzbrojona lub zniszczy ogrodzenie.

Zaostrzono też kary za przemyt ludzi. W ekstremalnych przypadkach - za organizację przemytu i kierowanie nim - grozić będzie do 20 lat pozbawienia wolności.

Dzięki nowym przepisom na przejściach granicznych powstaną też specjalne strefy tranzytowe, gdzie uchodźcy i imigranci będą mogli składać wnioski o udzielenie azylu. Rozpatrywanie tych wniosków będzie przyspieszone.

Walka o "bezpieczeństwo narodowe"

Lider frakcji parlamentarnej rządzącego na Węgrzech Fideszu Antal Rogan wyjaśnił po głosowaniu, że nowe przepisy wejdą w życie 15 września.

- Węgierski rząd będzie miał możliwość ogłoszenia sytuacji kryzysowej spowodowanej masowym napływem imigrantów - powiedział Rogan. Taka sytuacja będzie mogła obowiązywać przez maksymalnie sześć miesięcy.

W tym czasie władze będą mogły budować obiekty "bezpieczeństwa narodowego" na terenach państwowych.

Głosowanie w sprawie innych poprawek, umożliwiających mobilizowanie wojska do ochrony granicy, odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Poprawki niezgodnie z konstytucją?

Lewicowa opozycja, która w piątek głosowała przeciwko zmianom w prawie, a także liczne organizacje humanitarne uznały poprawki za "autorytarne" i niezgodne z konstytucją.

W czwartek przywódca opozycyjnej Koalicji Demokratycznej (DK) Ferenc Gyurcsany oświadczył w paramencie, że poprawki są niezrozumiałe i "przywodzą na myśl lata 40. XX wieku".

Według MSW Węgier liczba złożonych wniosków o azyl w bieżącym roku wynosi 150 611. Wśród nich 50 413 wniosków zostało złożonych przez obywateli Syrii. Szef wydziału kontroli granicznej policji węgierskiej Laszlo Balazs powiedział w piątek na konferencji prasowej, że liczba zarejestrowanych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy wynosi 162 980, w tym 162 075 dotyczy granicy węgiersko-serbskiej.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: