"Miłośnik Władimira Władimirowicza" i "historyczne zagrożenie dla Europy"

Świat

ShutterstockOrbana w Budapeszcie krytykował Frans Timmermans

Rządząca na Węgrzech konserwatywna partia Fidesz i premier Viktor Orban oznaczają zagrożenie dla Węgier i Europy - ocenił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w Budapeszcie na zjeździe Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP).

- Fidesz i Viktor Orban oznaczają historyczne zagrożenie dla Europy, a przede wszystkim dla Węgier - oświadczył w sobotę Timmermans.

Timmermans na Węgrzech

Według niego Orban chce wyprowadzić Węgry z serca Europy. Zaapelował, by przyjrzeć się, kto jest przyjacielem premiera Węgier i wymienił w tym gronie między innymi ustępującego ze stanowiska wicekanclerza Austrii Heinza-Christiana Strache oraz wicepremiera Włoch Matteo Salviniego. - Co do jednego są to miłośnicy Władimira Władimirowicza Putina. To nie może być dla Węgrów dobra wiadomość - oznajmił, podkreślając, że intencje Putina są oczywiste: jest to osłabienie UE oraz odebranie mieszkańcom gospodarczego i społecznego bezpieczeństwa.

Za optymistyczne uznał jednak to, że Węgrzy nadal uważają się za część Unii Europejskiej i chcą w niej pozostać.

Ze swej strony szef MSZP Bertalan Toth oświadczył, że stawką zbliżających się wyborów do PE jest powstrzymanie "Salviniego, Orbana i ich skrajnie prawicowych przyjaciół". Obiecał, że jego partia wraz z partią Dialog będą podejmować starania, by ze środków unijnych korzystały nie skorumpowane rządy i wielonarodowe koncerny, tylko węgierscy pracownicy, a także by młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać za granicę.

Fidesz komentuje

Odnosząc się do obecności Timmermansa w Budapeszcie Fidesz ocenił, że węgierska opozycja stanęła murem za wiodącym kandydatem sił proimigracyjnych.

Rzecznik Fideszu Balazs Hidveghi ostrzegł, że Timmermans jest "człowiekiem (amerykańskiego finansisty George'a - red.) Sorosa" i jeśli zostanie szefem KE, to zalegalizuje imigrację gospodarczą, co będzie oznaczało obowiązkowe kwoty relokacyjne, osiedlanie migrantów i karanie krajów, które są temu przeciwne.

Hidveghi zaznaczył, że po przeciwnej stronie znajduje się Fidesz i jego koalicjant Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa, reprezentujący ludzi, którzy nie chcą dyktatu Brukseli i chcą powstrzymać imigrację oraz obronić swoją ojczyznę.

Autor: mb/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: