Świat

367 nielegalnych przekroczeń granicy. Węgrzy aresztowali wszystkich

Świat

Węgrzy egzekwują nowe prawo wprowadzone w życie we wtorekReuters TV
wideo 2/24

We wtorek, w pierwszym dniu obowiązywania na Węgrzech zaostrzonych przepisów dotyczących przekraczania granicy, nielegalnie przekroczyło ją 367 imigrantów - poinformowała w środę policja węgierska. Wszyscy ci ludzie zostali zatrzymani i staną przed sądem.

316 osób odpowie za uszkodzenie ogrodzenia na granicy węgiersko-serbskiej, za co grozi do pięciu lat więzienia. 51 osób odpowie za samo przekroczenie granicy, za co grozi wyrok do trzech lat pozbawienia wolności - poinformowano.

Jak doniosła agencja prasowa MTI policja wszczęła już we wtorek śledztwa przeciwko 35 osobom, które nielegalnie przedostały się na Węgry z Serbii. Z kolei według węgierskiej prokuratury czterem Irakijczykom wytoczono już proces.

W dwóch strefach tranzytowych, zorganizowanych w pobliżu granicy z Serbią, władze węgierskie przyjęły we wtorek 94 wnioski o azyl; 19 wniosków odrzucono, siedem osób złożyło odwołania.

Stan kryzysowy. Strach przed odesłaniem

Zanim nowe przepisy przewidujące te kary weszły w życie, w poniedziałek granicę węgierską przekroczyła rekordowa liczba imigrantów - 9380. Od początku roku liczba nielegalnych przypadków przekroczenia granicy węgierskiej wyniosła ponad 200 tysięcy.

Z powodu kryzysu migracyjnego Węgry we wtorek ogłosiły stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) przy granicy z Serbią. Na terenach przygranicznych powstają dwie strefy tranzytowe, w których w ciągu kilku godzin mają być rozpatrywane wnioski azylowe. Ci uchodźcy, którzy nie złożą wniosku o azyl, natychmiast będą odsyłani do Serbii.

W poniedziałek po południu węgierska policja zamknęła główny punkt graniczny wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej w Roeszke.

Zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy weszły na Węgrzech w życie o północy z poniedziałku na wtorek. Prócz kar dla osób nielegalnie przekraczających granicę - ostrzejszych, jeśli osoby te są uzbrojone lub jeśli zniszczą budowane na granicy ogrodzenie - zwiększono również kary dla przemytników ludzi.

Węgry w ostatnich miesiącach stały się głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: