Szef węgierskiej dyplomacji: to nieistotne, co myśli ambasador USA

Autor:
ks
Źródło:
PAP
Budapeszt
Budapeszt
Reuters Archive
Reuters ArchiveRząd Węgier przedłuża stan zagrożenia

To, co myśli ambasador USA, czy jakikolwiek inny ambasador o wewnętrznych stosunkach panujących na Węgrzech, jest nieistotne, bo to nie jego sprawa - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto w odpowiedzi na krytykę ze strony ambasadora USA w Budapeszcie Davida Pressmana.

- Nie przyjmujemy gubernatorów czy sędziów, którzy są przysyłani tu, aby mówić nam, jak postępować we własnym kraju. Ta epoka już się skończyła. Węgry są suwerennym krajem, nikt z zewnątrz nie będzie nam mówił, jak mamy żyć - dodał szef węgierskiej dyplomacji.

Péter SzijjártóFacebook/Szijjártó Péter

David Pressman skrytykował węgierski rząd w sprawie podejścia do wojny w Ukrainie w środowym artykule opublikowanym przez portal Politico: "Liderzy węgierskiego rządu często mówią o promowaniu pokoju, ale nadal forsują politykę popieraną przez Putina, od potępienia sankcji do przyjęcia rosyjskich propozycji 'zawieszenia broni'".

- Jeśli (Pressman - red.) będzie chciał wykorzystać swój pobyt na Węgrzech do oceniania działań rządu, wybranego przez wyraźną większość narodu węgierskiego, to będzie miał bardzo trudne zadanie, jeśli chodzi o skuteczną pracę na rzecz poprawy współpracy między oboma krajami - oświadczył w odpowiedzi węgierski minister.

Ambasador USA odpowiada

Amerykański dyplomata odpowiedział z kolei na to na Twitterze: "Z całym szacunkiem, nie uważamy próby jednostronnych zmian granic Europy przez Rosję za 'rozwój wewnętrznych stosunków politycznych na Węgrzech'".

Pressman, który nie pierwszy raz występuje z krytyką posunięć rządu Viktora Orbana, przyjechał na Węgry we wrześniu 2022 roku po prawie dwóch latach nieobecności amerykańskiego ambasadora w tym kraju. Był to wyraz krytycznego podejścia administracji Joe Bidena do polityki rządu Orbana, który z kolei nie ukrywał sympatii do byłego prezydenta USA Donalda Trumpa

Pod koniec stycznia Szijjarto i Pressman spotkali się na roboczym lunchu, omawiając m.in. wojnę na Ukrainie oraz współpracę w ramach NATO. Amerykanin mówił wówczas o potrzebie kontynuacji rozmów "na temat wyzwań, którym nasze kraje powinny wspólnie stawić czoła" i o "możliwości wzmocnienia naszego partnerstwa".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Szijjártó Péter

Pozostałe wiadomości