Świat

Do końca roku Węgry spodziewają się pół miliona przybyszów

Świat


Węgry spodziewają się, że liczba uchodźców w tym kraju może do końca roku wzrosnąć do 400-500 tysięcy - powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na spotkaniu w Pradze szefów dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej, poświęconym kryzysowi migracyjnemu.

Władze węgierskie proponują zorganizowanie wspólnej konferencji państw Unii Europejskiej z krajami bałkańskimi w sprawie uchodźców.

Węgrzy boją się imigrantów

Węgry boją się katastrofy humanitarnej, a rząd Viktora Orbana rozważa zorganizowanie referendum, w którym naród miałby wypowiedzieć się na temat unijnego podziału kwot uchodźców - donosi węgierska prasa.

Gazety zwracają uwagę, że rząd, który zmienił prawo tak, by można było wsadzać do więzienia uchodźców nielegalnie przekraczających granicę, szykuje się również do wprowadzenia stanu kryzysowego. Decyzja ma zapaść we wtorek. Od przyszłego tygodnia na granicy ma pojawić się też armia.

Organizacje humanitarne alarmują, że Węgry nie chcą zapewnić uchodźcom ludzkiego przyjęcia, dachu nad głową i sprawnej rejestracji. "Rząd tymczasem odpowiada: robimy co możemy" - pisane jest w prasie.

Rekordowa fala imigrantów

W czwartek serbskie media poinformowały o rekordowej fali imigrantów na granicy serbsko-węgierskiej. Zasieki z drutu kolczastego wzdłuż 175-kilometrowej granicy nie zdołały powstrzymać ich napływu. Imigranci chcą zdążyć przed wejściem w życie na Węgrzech w przyszłym tygodniu zaostrzonych przepisów dotyczących imigracji. Przewidują one m.in. kary za nielegalne przekroczenie granicy.

Na wejście w życie nowych przepisów przygotowuje się również węgierska armia. W środę wieczorem zaczęły się manewry, na których żołnierze ćwiczą wspieranie policji w ochronie granic.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości