Świat

Kopała migrantów. Sąd umorzył sprawę kamerzystki

Świat

Węgierska kamerzystka próbowała podłożyć nogę migrantowi z dzieckiem na rękach. Do zdarzenia doszło w 2015 roku
Węgierska kamerzystka próbowała podłożyć nogę migrantowi z dzieckiem na rękach. Do zdarzenia doszło w 2015 rokuRuptly / x-news
wideo 2/5

Węgierski Sąd Najwyższy poinformował we wtorek o umorzeniu sprawy kamerzystki Petry Laszlo, którą sfilmowano, gdy kopała i próbowała przewracać imigrantów na granicy z Serbią w 2015 roku.

Sąd niższej instancji skazał Petrę Laszlo na trzy lata dozoru kuratorskiego za chuligaństwo.

Sąd Najwyższy uznał jednak, że Laszlo powinna była zostać oskarżona o wykroczenie, a nie o przestępstwo. Wskazał, że teraz sprawa musi zostać umorzona z uwagi na przedawnienie.

Kamerzystka kopała migrantów na granicy

Do incydentu doszło 8 września 2015 r. w miejscowości Roeszke, gdzie Laszlo przygotowywała materiał. Pod nadzorem policji przebywało tam 1300 imigrantów. W pewnym momencie około 400 osób podjęło próbę przedarcia się przez kordon policyjny w stronę Segedynu.

Kamerzystka, która stała bezpośrednio przy kordonie, kopnęła najpierw młodego mężczyznę, a potem dziewczynkę. Próbowała także kopnąć mężczyznę z dzieckiem na ręku, który - chociaż kopnięcie go nie dosięgło - upadł, bo stracił równowagę.

Petra Laszlo, która pracowała dla prywatnej telewizji węgierskiej N1, zbliżonej do prawicowej partii Jobbik, została zwolniona po tym incydencie. Przeprosiła za swoje zachowanie i przekonywała, że kiedy ogląda przestawiające ją nagrania, "nie poznaje samej siebie".

Do incydentu doszło jeszcze zanim Węgry zamknęły granicę z Serbią i do kraju przedostawały się tysiące imigrantów dziennie. W 2015 r. na Węgry przybyło blisko 400 tys. osób.

Autor: ft//plw / Źródło: PAP