Świat

Orban chce "trzymać z dala od kraju każdego, kto organizuje" migrację

Świat

Soros krytykuje premiera Węgier
George Soros znany jest z krytyki węgierskich władz ("24 Godziny" TVN24 BiS z dn. 2.06.2017)

Premier Węgier Viktor Orban zasugerował w piątek, że zakaz wstępu do kraju, przewidziany w zaproponowanych przez rząd ustawach wymierzonych w organizacje wspierające nielegalną imigrację, może dotyczyć też amerykańskiego finansisty George'a Sorosa.

Wedle zaprezentowanych w środę propozycji rządowych obywatelom, którzy nie podporządkują się nowym przepisom, będzie można odmówić wstępu do stref granicznych kraju, w tym na międzynarodowe lotnisko w Budapeszcie, a cudzoziemcom w ogóle wstępu do kraju.

Projekty ustaw służą temu, "aby trzymać z dala od kraju każdego, kto organizuje i finansuje" migrację - powiedział Orban w Radiu Kossuth.

- Chcemy trzymać poza krajem każdego, kogo działania stoją w fundamentalnej opozycji do interesów narodu węgierskiego - tłumaczył.

Stworzy to nową sytuację, w której "wszyscy, w tym George Soros, będą mogli zdecydować, czy chcą nadal wspierać nielegalną imigrację" - powiedział Orban.

- George Soros może na przykład odstąpić od wprowadzania 'planu Sorosa' i wtedy nowe prawo nie będzie go dotyczyć - dodał. Zdaniem Orbana urodzony na Węgrzech Soros, założyciel Fundacji Społeczeństwa Otwartego, "ma plan, według którego problemem jest ogrodzenie na granicy, a migracja może rozwiązać (problem) przyszłości Europy".

Rząd węgierski jest przeciwnego zdania. - To migracja jest problemem, a ogrodzenie jest rozwiązaniem - powiedział premier.

Ustawami w nielegalną imigrację

Pakiet trzech ustaw wymierzonych w nielegalną imigrację zaprezentował w środę minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter.

Pierwsza z nich zobowiązuje organizacje wspierające nielegalną imigrację do udostępniania danych, druga obciąża organizacje w większości finansowane z zagranicy opłatą wynoszącą 25 procent zagranicznego wsparcia, trzecia zaś umożliwia zastosowanie zakazu przebywania na Węgrzech lub części terytorium kraju wobec osób organizujących nielegalną imigrację. W przypadku cudzoziemców zakaz pobytu mógłby dotyczyć terytorium Węgier, a w przypadku obywateli Węgier – pasa 8 km od granicy strefy Schengen.

Autor: tmw//kg / Źródło: PAP