Świat

Orban konstytucji już nie zmieni. Fidesz stracił kolejny mandat

Świat

shuterstock.comUtrata jednego mandatu nie wstrząśnie Fideszem

Na Węgrzech kandydat opozycji wygrał niedzielne wybory uzupełniające do parlamentu, w których stawką była konstytucyjna większość 2/3 w izbie dla rządzącej koalicji - wskazują wyniki podane po przeliczeniu ok. 92 proc. głosów.

Wynik oznacza, że koalicja centroprawicowego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) nie utrzyma 2/3 większości w parlamencie, nawet jeśli partie rządzące nie stracą kolejnego mandatu w wyborach uzupełniających w Talpoca 12 kwietnia.

Niedzielne wybory w jednomandatowym okręgu wyborczym nr 1 w komitacie Veszprem trzeba było rozpisać, ponieważ deputowany wyłoniony w tym okręgu w 2014 r. Tibor Navracsics, reprezentujący rządzący Fidesz, złożył mandat w związku z objęciem stanowiska w Komisji Europejskiej.

Według wyników podanych przez państwową komisję wyborczą po przeliczeniu 92,39 proc. głosów niezależny kandydat Zoltan Kesz, popierany przez partie lewicowe, otrzymał 43,13 proc. głosów. Kandydat Fideszu Lajos Nemedi dostał 33,4 proc. głosów.

Tracą mandaty

Koalicję rządzącą reprezentuje obecnie 131 deputowanych w 199-osobowym parlamencie. Konstytucyjna większość 2/3 to 133 osoby. Fidesz utracił ją po odejściu Navracsicsa oraz śmierci w styczniu deputowanego Fideszu z innego okręgu jednomandatowego. Aby odzyskać większość, koalicja musiałaby wygrać zarówno niedzielne wybory, jak i kwietniowe w Napolca.

Okręg nr 1 jest tradycyjnie uznawany na prawicowy. W zeszłym roku Navracsics swobodnie pokonał tam pozostałych kandydatów, zdobywając 47 proc. głosów, o 20 pkt proc. więcej niż jego największy rywal, reprezentujący lewicę.

Fidesz zmienia konstytucję

Rząd Viktora Orbana od momentu objęcia przez niego urzędu premiera pięciokrotnie zmieniał konstytucję Węgier, a także zmodyfikował ordynację wyborczą, dzięki czemu w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych koalicja Fidesz-KDNP po raz drugi z rządu zdobyła 2/3 miejsc w parlamencie.

Zmiany w konstytucji przeprowadzone pod rządami Fideszu wywołały krytykę ze strony Komisji Europejskiej. Komisja kilkakrotnie kwestionowała część tych zapisów jako niezgodne z zasadami unijnymi. Zmuszało to Budapeszt do wycofywania się z niektórych posunięć.

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock.com

Tagi:
Raporty: