Świat

Polska ciężarówka z nielegalnymi imigrantami zatrzymana na Węgrzech

Świat


Dwóch migrantów, schowanych w naczepie polskiej ciężarówki próbowało dostać się nielegalnie na terytorium Węgier od strony Serbii – poinformowała w czwartek policja węgierska na portalu police.hu

Dwóch mężczyzn, którzy podawali się za Afgańczyków, odkryto w naczepie ciężarówki na polskich numerach rejestracyjnych w środę po południu na przejściu granicznym w Roeszke na południu Węgier. Nie mieli przy sobie dokumentów potwierdzających ich tożsamość ani prawo do przebywania na terytorium Węgier. Mężczyźni zostali zatrzymani i odstawieni do ogrodzenia na granicy.

Stan kryzysowy

W grudniu poinformowano o podobnym przypadku w Roeszke. Wówczas w ciężarówce na polskich numerach rejestracyjnych próbowali wjechać na Węgry czterej mężczyźni podający się za Afgańczyków i Syryjczyków. Zgodnie z przyjętą przez parlament Węgier w marcu 2017 r. ustawą, podczas obowiązywania stanu kryzysowego spowodowanego napływem migrantów, wnioski o azyl można składać tylko osobiście, w strefie tranzytowej na granicy. Tam też wnioskodawcy muszą przebywać do czasu zapadnięcia prawomocnej decyzji w ich sprawie. W tym czasie strefę tranzytową wolno im opuścić jedynie, gdy wyjadą z Węgier - w przypadku obecnie istniejących stref tranzytowych do Serbii. W sierpniu rząd Węgier przedłużył do 7 marca 2018 roku stan kryzysowy spowodowany masową imigracją.

378 tys. migrantów

W 2015 roku Węgry stały się głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do momentu wzniesienia przez władze ogrodzenia na granicy z Serbią i Chorwacją w 2015 roku na Węgry dostało się ponad 378 tys. osób.

Autor: MR / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 | Délmagyarország/Schmidt Andrea