Węgierski pisarz uznany za prześladowanego. Otrzymał azyl w Kanadzie

Świat


80-letni pisarz żydowskiego pochodzenia Akos Kertesz otrzymał azyl polityczny w Kanadzie jako ofiara prześladowań politycznych. "Kanada wzięła mnie pod ochronę", oświadczył Kertesz.

Akos Kertesz przebywa w Montrealu od marca zeszłego roku. Wtedy też zaczął starać się o azyl.

"Atmosfera nienawiści podsycana przez prawicę"

Swoje starania o azyl polityczny Kertesz motywował "kampanią nienawiści", jaka jego zdaniem rozpętała się na Węgrzech. Pisarz podkreślił, że w ojczyźnie narażony na groźby i napaści do tego stopnia, że zaczął się obawiać o własne życie. Medialna nagonka podsycana była przez prawicowych polityków. Atmosferę rządów premiera Viktora Orbana nazwał "atmosferą strachu".

"Z wielką radością informuję wszystkich, każdego przyjaciela i każdego czytelnika, że na podstawie Konwencji Genewskiej z 1951 roku Kanada wzięła mnie pod ochronę i przyjęła wraz z moją małżonką" - napisał w czwartek wieczorem (czasu nowojorskiego) na węgiersko-amerykańskim portalu Amerikai Nepszava. Podkreślił, że Kanada jest teraz jego domem.

Węgrzy "potrafią tylko zazdrościć"

We wrześniu 2011 roku radni Budapesztu odebrali Kerteszowi honorowe obywatelstwo węgierskiej stolicy z powodu listu otwartego zamieszczonego na Americai Nepszava, w którym pisarz zarzucił Węgrom, że są odpowiedzialni za Holokaust, bo jako jedyni za niego nie przeprosili.

Za odebraniem Kerteszowi honorowego obywatelstwa głosowali radni z prawicowej partii rządzącej. Przeciwni byli radni opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej. Pisarz zarzucił Węgrom, że są "genetycznie" niezdolni do brania na siebie odpowiedzialności za własne czyny. "Nie czują najmniejszych wyrzutów sumienia nawet za najcięższe grzechy historyczne, a odpowiedzialność za wszystko zrzucają na innych, na innych wskazują palcem (...). Nie potrafią ani się uczyć, ani pracować, potrafią tylko zazdrościć i, jeśli nadarzy się okazja, zamordować tego, kto do czegoś dojdzie swoją pracą, nauką, innowacyjnością" - napisał Kertesz. Ofiarami Holokaustu padło na Węgrzech ponad 500 tysięcy Żydów. Większość została wymordowana w Auschwitz, ale wiele tysięcy straciło życie na Węgrzech.

Autor: efr/roody / Źródło: PAP/EPA