We Francji jest sto tysięcy par homoseksualnych


Około 200 tysięcy obywateli Francji deklaruje, że jest w związku z osobą tej samej płci. W jednym na dziesięć przypadków osoby te żyją z dzieckiem - wynika z badania państwowego Instytutu Statystyki (INSEE).

Ogłoszenie w czwartek wyniku badania zbiega się z przyjęciem we wtorek przez Zgromadzenie Narodowe, izbę niższą francuskiego parlamentu, rządowego projektu ustawy pozwalającej na legalizację małżeństw homoseksualnych i adopcję przez nie dzieci.

Lepiej wykształceni i z miast

Według INSEE związek z inną osobą deklaruje 32 mln ludzi, a około 200 tysięcy z nich, czyli 0,6 procent, mówi, że ich partnerem jest osoba tej samej płci. - We Francji jest więc około 100 tysięcy par tej samej płci, sześć na 10 to pary męskie - wynika z przeprowadzonego na początku 2011 roku badania. Według INSEE, osoby będące w związkach homoseksualnych są młodsze od par heteroseksualnych. Połowa jest w wieku poniżej 40 lat. Jeśli chodzi o pary heteroseksualne to połowa ma mniej niż 48 lat. Pary tej samej płci są lepiej wykształcone, a trzy czwarte z nich mieszka w dużych miastach, w porównaniu z 56 procent par heteroseksualnych.

Popularne cywilne związki

Co dziesiąta osoba będąca w związku z osobą tej samej płci mieszka z dzieckiem swoim, swojego partnera lub wspólnym, w porównaniu z 53 procent osób będących w związku z osobą innej płci. W około ośmiu na 10 przypadków par, które mieszkają z dziećmi, chodzi o lesbijki. W grupie wiekowej po 35. roku życia 55 procent osób będących w związku homoseksualnym zawarło rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS, wprowadzone w 1999 roku. Z badania Państwowego Instytutu Badań Demograficznych (INED) wynika, w porównaniu z małżeństwami osoby, które zawarły PACS, częściej żyją bez dzieci, są lepiej wykształcone i prowadzą działalność w sektorze publicznym.

Autor: mk//tka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości