Świat

Decyzja papieża nie oznacza "umniejszenia znaczenia ciężkości grzechu aborcji"

Świat

tvn24Watykan tłuamczy decyzję papieża

Watykan wyjaśnił, że decyzja papieża Franciszka, który upoważnił wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia w Roku Świętym grzechu aborcji nie oznacza "umniejszenia znaczenia jego ciężkości". "To rozszerzenie przejawu miłosierdzia" - mówi rzecznik Watykanu.

Ksiądz Federico Lombardi, nawiązując do ogłoszonego we wtorek papieskiego listu na temat Roku Świętego dedykowanego miłosierdziu, który rozpocznie się 8 grudnia, wyjaśnił dziennikarzom, że kapłani muszą uświadomić spowiadającym się, "jak ciężka jest ta zbrodnia". Ponadto ich zadaniem, dodał, jest pomoc w zrozumieniu drogi nawrócenia.

Decyzja papieża nie ma w żadnym razie na celu umniejszenia tego, jak ciężki jest to grzech - powtórzył watykański rzecznik. Wytłumaczył, że Franciszek wydając dyspozycje w swym liście rozszerzył władzę przebaczenia grzechu aborcji na wszystkich kapłanów, podczas gdy dotychczas przysługiwała ona biskupowi. On zaś mógł upoważnić do tego niektórych kapłanów. Decyzja papieża to "krok związany z Rokiem Jubileuszowym" - stwierdził ks. Lombardi.

Decyzja papieża

W liście Franciszek napisał między innymi: "Dramat aborcji przeżywany jest przez niektóre osoby ze świadomością powierzchowną, jakby niemal nie zdawały sobie sprawy z tego, jak wielkim złem jest ten akt. Wiele innych natomiast, choć przeżywa ten moment jako porażkę, uważa, że nie mają innej drogi". Wspomniał przede wszystkim o kobietach, które poddały się aborcji. "Dobrze znam uwarunkowania, które doprowadziły je do podjęcia tej decyzji. Wiem, że jest to dramat egzystencjalny i moralny" - zauważył. Papież zapewnił, że spotkał wiele kobiet, które nosiły w sercu "blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór".

"To, co się wydarzyło, jest głęboko niesłuszne; jednakże tylko wtedy, gdy zrozumie się to w prawdzie, można nie stracić nadziei" - podkreślił. Franciszek zwrócił uwagę na to, że "przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do sakramentu spowiedzi, by pojednać się z Ojcem". Następnie ogłosił: "Również z tego powodu postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie". Papież zaapelował do kapłanów, by przygotowali się do tego "wielkiego zadania", by potrafili "łączyć słowa szczerego przyjęcia z refleksją, która pomoże zrozumieć popełniony grzech oraz wskaże drogę autentycznego nawrócenia, by pojąć prawdziwe i wielkoduszne przebaczenie Ojca".

Autor: mtom / Źródło: PAP