Papież wybrał kobietę na wiceszefową dyplomacji Watykanu

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso/kwoj
Źródło:
PAP, Reuters

Włoska świecka prawniczka Francesca Di Giovanni została mianowana przez papieża Franciszka wiceszefową watykańskiej dyplomacji. O pierwszej nominacji kobiety na tak wysokie stanowisko w Sekretariacie Stanu poinformował w środę Watykan.

Francesca Di Giovanni, urodzona w Palermo na Sycylii, będzie podsekretarzem do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, w którym pracuje od 1993 roku.

Ojciec Święty podjął nieszablonową decyzję, która świadczy o wielkiej wadze, jaką przywiązuje on do roli kobiet.

Portal Vatican News wyjaśnił, że 66-letnia Włoszka będzie współpracować z księdzem Mirosławem Stanisławem Wachowskim, zajmującym równoważne stanowisko. Polski ksiądz będzie zajmował się głównie dyplomacją dwustronną, a nowa podsekretarz - systemem wielostronnym. Specjalizacją nowej podsekretarz stanu jest między innymi kwestia migrantów i uchodźców oraz międzynarodowego prawa humanitarnego i roli kobiet.

Francesca di Giovanni nową wiceszefową watykańskiej dyplomacji
IPA/Sipa USA/East News

"Nieszablonowa decyzja"

- Po raz pierwszy kobieta będzie pełniła kierownicze stanowisko w Sekretariacie Stanu. Ojciec Święty podjął na pewno nieszablonową decyzję, która, abstrahując od mojej osoby, świadczy o wielkiej wadze, jaką przywiązuje on do roli kobiet, a pracuje ich w Watykanie naprawdę wiele - powiedziała Francesca Di Giovanni w rozmowie z Radiem Watykańskim. Jak oceniła, "kobiety mają predyspozycje do znajdowania podobieństw i uzdrawiania relacji". - Mam nadzieję, że fakt, iż jestem kobietą, pozytywnie wpłynie na to zadanie - dodała Di Giovanni.

Szefem dyplomacji Watykanu jest arcybiskup Paul Gallagher z Wielkiej Brytanii.

Źródło: PAP, Reuters

momo/adso/kwoj