Świat

Watykan potwierdza: 384 księży usuniętych za pedofilię

Świat

ShutterstockWatykan potwierdził wcześniejsze doniesienia agencji AP

384 księży zostało usuniętych ze stanu kapłańskiego przez poprzedniego papieża Benedykta XVI w latach 2011-2012 za pedofilię i nadużycia seksualne – takie dane, ujawnione najpierw przez agencję AP, potwierdził Watykan. Wcześniej na krótko zostały zdementowane.

Oficjalne dane - zauważa się - świadczą o zaostrzeniu przepisów kanonicznych wobec pedofilii, wprowadzonych przez Benedykta XVI w 2010 roku.

W rezultacie przyjętej linii zerowej tolerancji, jaka zaczęła obowiązywać, w 2011 roku stanu kapłańskiego pozbawiono 260 księży uznanych za winnych nadużyć wobec nieletnich. W 2012 roku było ich 124.

"Dramatyczny wzrost" liczby ukaranych księży

Portal Vatican Insider zauważa, że dane te, pochodzące z tomu na temat działalności Stolicy Apostolskiej, w tym także sprawozdania z prac urzędu dyscyplinarnego w Kongregacji Nauki Wiary, oznaczają "dramatyczny wzrost" w porównaniu z latami 2008 i 2009. Wtedy takich przypadków było 171. Kiedy w piątek agencja Associated Press poinformowała o blisko 400 księżach usuniętych ze stanu kapłańskiego, w pierwszym komentarzu „na gorąco” rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi je zdementował, mówiąc, że są błędne i zostały źle zrozumiane. Wkrótce potem w nocy przyznał jednak, że liczba ta jest poprawna. Potwierdził ją również biskup Charles Scicluna z Malty, który przez 10 lat jako promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary, zajmował się tam przypadkami pedofilii.

Autor: ktom/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości