TVN24 | Świat

Papież: prawo własności jest drugorzędne

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Prawo do własności prywatnej nie jest "absolutne i nietykalne" - powiedział papież Franciszek w przesłaniu do sędziów, którzy zajmują się prawami socjalnymi w Ameryce i Afryce. Mówił również o odrzuceniu kary śmierci, które pokazuje, że "możliwe jest uznanie niezbywalnej godności każdego człowieka".

W wystąpieniu wideo, rozpowszechnionym w poniedziałek przez Watykan, papież oświadczył, że trzeba zbudować "nową sprawiedliwość społeczną wychodząc od przesłanki, że tradycja chrześcijańska nigdy nie uznała prawa do własności prywatnej za absolutne i nietykalne" i zawsze podkreślała jego "funkcję socjalną".

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

- Prawo własności jest drugorzędnym prawem naturalnym, pochodzącym od prawa, jakie mają wszyscy, zrodzonego z uniwersalnego przeznaczenia dóbr stworzonych - wyjaśnił Franciszek. - Nie ma mowy o sprawiedliwości społecznej, jeśli jest oparta na nierównościach i oznacza koncentrację bogactwa - dodał.

Jak zauważył, "jesteśmy przyzwyczajeni do tego, by omijać, lekceważyć sytuacje, które bezpośrednio nas nie dotykają".

Apel do sędziów

Franciszek zaapelował do sędziów o kierowanie się wartościami solidarności i sprawiedliwości w "walce ze strukturalnymi przyczynami ubóstwa, nierówności, braku pracy, ziemi i domu", "przeciwko tym, którzy odmawiają praw społecznych i związkowych". Wzywał, by zwalczać "mentalność prowadzącą do wykorzystywania innych, zniewalania ich i odbierania im godności".

W swoim przesłaniu papież zachęcał także sędziów, by wydawali wyroki, które będą "poezją leczącą rany ubogich" oraz "chroniącą Ziemię". - To poezja, która chroni, wyzwala, żywi - stwierdził i zaapelował: - Sędzio, nie rezygnuj z takiej szansy.

Potępienie kary śmierci

Papież Franciszek ponownie potępił też karę śmierci. Na papieskim profilu Pontifex zamieszczono w poniedziałek jego następujące słowa: "Pamiętajmy, że nawet zabójca nie traci swej osobowej godności i Bóg sam czyni się jej gwarantem".

Przesłanie papieża opublikowano w dniu ogólnoświatowej inicjatywy "Cities for Life" (Miasta za Życiem), wspierającej zniesienie kary śmierci. To przywołanie z encykliki "Evangelium Vitae" św. Jana Pawła II o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego, ogłoszonej w 1995 roku. Polski papież wystąpił w niej przeciw karze śmierci.

W dalszej części tweeta Franciszka podkreślono: "Zdecydowane odrzucenie kary śmierci pokazuje, jak bardzo możliwe jest uznanie niezbywalnej godności każdego człowieka".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP