"Młodzież domaga się zmian, ma rację"

Świat

Młodzież walczy o poprawę klimatu (Materiał "Polska i Świat", 14.03.19)tvn24
wideo 2/9

Papież Franciszek powiedział podczas piątkowego spotkania w Watykanie z przedstawicielami koncernów naftowych i gazowych, że kryzys klimatyczny wymaga "pełnego determinacji działania". - Tu i teraz - dodał. Ostrzegł, że "czas ucieka".

Drugi rok z rzędu Franciszek spotkał się z reprezentantami sektora naftowo-gazowego i mówił im o wyzwaniach, jakie stanowi coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Do rozmowy tej doszło tuż po piątej rocznicy publikacji jego społeczno-ekologicznej encykliki "Laudato si'".

W czasie spotkania w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich Franciszek położył nacisk na znaczenie paryskiego porozumienia klimatycznego. Podkreślił, że najbardziej z powodu obecnego kryzysu cierpią najbiedniejsi.

Papież, który w kwietniu rozmawiał z nastoletnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, stwierdził: "Młodzież domaga się zmian" i - jak przyznał - "ma rację".

"Wobec kryzysu klimatycznego musimy podjąć stosowne decyzje"

Uczestnikom watykańskiego sympozjum pod hasłem "Transformacja energetyczna i ochrona naszego wspólnego domu" Franciszek mówił: - Obecny kryzys ekologiczny, zwłaszcza zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości rodziny ludzkiej. Zbyt długo zbiorowo lekceważyliśmy rezultaty analiz naukowych.

- Na katastroficzne prognozy nie można dłużej patrzeć z pogardą i ironią - dodał.

- Wobec kryzysu klimatycznego musimy podjąć stosowne decyzje, by uniknąć popełnienia wielkiej niesprawiedliwości wobec biednych i przyszłych pokoleń - oświadczył papież. Jak zauważył, pokolenia te odziedziczą "bardzo zdewastowany świat". - Nasze dzieci i wnuki nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności naszego pokolenia - zaznaczył Franciszek.

Apelując o pilne podjęcie działań w obronie klimatu papież powiedział: - Nie możemy sobie pozwolić na luksus czekania, aż inni się zgłoszą, by to zrobić ani na to, by nadać priorytet krótkofalowym korzyściom ekonomicznym.

Autor: KB/adso / Źródło: PAP

Raporty: