TVN24 | Świat

Papież: z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić

TVN24 | Świat

Autor:
katke/adso
Źródło:
PAP

Osobisty lekarz papieża Franciszka Fabrizio Soccorsi zmarł w wieku 78 lat. Był pacjentem onkologicznym, zmarł w wyniku komplikacji spowodowanych przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Papież Franciszek zachęca w swoim ostatnim wywiadzie, którego fragmenty opublikowano w sobotę, do szczepienia. Sam przyjmie pierwszą dawkę szczepionki w przyszłym tygodniu.

Informację o śmierci Fabrizio Soccorsiego przekazał w sobotę portal Vatican News. Lekarz przebywał w szpitalu z powodu choroby onkologicznej. Watykańskie media poinformowały, że zmarł w rzymskiej klinice Gemelli.

Franciszek mianował go swoim osobistym lekarzem w 2015 roku.

Urodzony w Rzymie w 1942 roku doktor Soccorsi zasiadał także w komisji lekarskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która analizuje niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia przypadki uzdrowień, wybrane do procesów beatyfikacyjnych i kanonizacji.

Papież Franciszek: wszyscy powinni się zaszczepić

Papież Franciszek powiedział w wywiadzie telewizyjnym dla komercyjnej włoskiej stacji Canale 5, że w przyszłym tygodniu zaszczepi się przeciwko koronawirusowi.

W wywiadzie, który będzie wyemitowany w całości w niedzielę i częściowo został rozpowszechniony dzień wcześniej papież powiedział: - Uważam, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić. To opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innych.

Ujawnił, że sam zaszczepi się w przyszłym tygodniu. Wcześniej Watykan ogłosił, że kampania szczepień rozpocznie się tam w połowie stycznia.

"Zaczniemy tu szczepienia", "ja zapisałem się, trzeba to zrobić" - oświadczył Franciszek.

"Nie wiem, dlaczego ktoś mówi, że szczepionka jest niebezpieczna"

- Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, był kryzys z zachorowaniami na polio, a wiele dzieci pozostało sparaliżowanych z tego powodu i panowała desperacja, by się zaszczepić - wspominał w rozmowie papież.

"Wiele matek było zdesperowanych. My dorastaliśmy w cieniu szczepionek: przeciwko odrze, przeciwko innym chorobom szczepiono dzieci. Nie wiem, dlaczego ktoś mówi, że szczepionka jest niebezpieczna. Bo jeśli lekarze przedstawiają ją jako coś dobrego, co nie stanowi specjalnego zagrożenia, czemu jej nie przyjąć? - zaznaczył papież.

- Istnieje samobójczy negacjonizm, którego nie potrafię wyjaśnić, bo dzisiaj trzeba przyjąć szczepionkę - dodał.

Autor:katke/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości