TVN24 | Świat

Papież Franciszek wspomniał podczas modlitwy o ofiarach wypadków w polskich kopalniach

TVN24 | Świat

Autor:
MAK//rzw
Źródło:
PAP/TVN24
Wybuchy i wstrząs w dwóch kopalniach w Polsce w ciągu kilku dni
Wybuchy i wstrząs w dwóch kopalniach w Polsce w ciągu kilku dniTVN24
wideo 2/9
TVN24Wybuchy i wstrząs w dwóch kopalniach w Polsce w ciągu kilku dni

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie, na południowej modlitwie Regina Coeli, papież Franciszek wspomniał o ofiarach wypadków, do jakich w ostatnich dniach doszło w kopalniach w Polsce.

Papież Franciszek wspomniał o ofiarach wypadków, zwracając się do 40 tysięcy osób przybyłych na południową modlitwę Regina Coeli. - Szczególnie pozdrawiam Polaków, z myślą o rodakach, którzy obchodzą Dzień Dobra, promowany przez Caritas i także myśląc o ofiarach wypadków w kopalniach - powiedział.

Wybuchy w kopalni Pniówek i wstrząs w Zofiówce

W sobotę około godziny 3.40 doszło do wstrząsu w kopalni Zofiówka, w chodniku robót przygotowawczych w pokładzie 412 na poziomie 900 metrów. W jego rejonie było 52 pracowników, 42 wyszło o własnych siłach. Wstrząsowi towarzyszył wypływ metanu, nie doszło jednak do zapalenia ani wybuchu tego gazu. Ratownicy zlokalizowali dotychczas czterech z 10 poszukiwanych górników. Dwóch wydobyto na powierzchnię, obaj nie żyją. Sześciu górników nadal nie zlokalizowano, stracono z nimi kontakt podczas wstrząsu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kilka dni wcześniej, w środę w nocy, w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło do wybuchu i zapalenia metanu. W czasie, gdy akcję prowadziły dwa zastępy ratowników, poszukujące trzech pracowników, doszło do wtórnego wybuchu. W czwartek wieczorem w kopalni doszło do kolejnych wybuchów metanu.

Dotąd potwierdzono śmierć pięciu ofiar katastrofy, los siedmiu nie jest znany. Po czwartkowych wybuchach sztab zdecydował o odstąpieniu od akcji poszukiwawczej siedmiu zaginionych górników i o izolowaniu tej części kopalni, żeby nie zagrażała ludziom w pozostałej części zakładu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK//rzw

Źródło: PAP/TVN24

Pozostałe wiadomości