Papież potwierdził "heroiczność cnót" Janiny Woynarowskiej. Do beatyfikacji potrzeba uznania cudu za jej wstawiennictwem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Janiny Woynarowskiej, polskiej pielęgniarki, poetki i działaczki społecznej. Kobieta zmarła w 1979 roku, a od 1999 roku trwa jej proces beatyfikacyjny. Jedynym elementem koniecznym teraz do jego pozytywnego zakończenia jest cud przypisany jej wstawiennictwu.

Janina Woynarowska urodziła się w Piwnicznej w Małopolsce w 1923 roku. Po II wojnie światowej rozpoczęła pracę jako higienistka, a następnie pielęgniarka w Chrzanowie. Uczestniczyła w życiu parafii, należała do grupy Żywego Różańca. Głębokie zaangażowanie religijne łączyła z działalnością społeczną i charytatywną oraz twórczością poetycką.

W 1961 roku złożyła roczne śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, została członkinią Instytutu Świeckiego Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie. Pięć lat później na ręce metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły złożyła śluby wieczyste.

Współpracowała z pismami pielęgniarskimi i medycznymi: "Pielęgniarka i Położna", "Służba Zdrowia" i "Zdrowie". Ukończyła studia na Wydziale Psychologii i Filozofii Chrześcijańskiej.

Zginęła w wypadku samochodowym

Pracowała nie tylko jako pielęgniarka, ale także jako kurator społeczny i rzecznik opiniujący w ośrodku adopcyjnym, prowadziła poradnictwo przedmałżeńskie i rodzinne, organizowała wyjazdy wypoczynkowo-rekolekcyjne dla ludzi chorych, starszych i samotnych. Założyła Dom Samotnej Matki.

Janina Woynarowska zginęła w wypadku samochodowym koło Krakowa w 1979 roku.

Na otwarcie jej procesu beatyfikacyjnego Watykan zgodził się w 1999 roku. Watykańska część procesu rozpoczęła się w 2007 roku.

Do beatyfikacji potrzebny jest już tylko cud przypisywany jej wstawiennictwu

Autorka/Autor:eŁKa/rzw

Źródło: PAP