TVN24 | Świat

Papież Franciszek spotkał się z ocalałą z Auschwitz poetką i reżyserką Edith Bruck

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Papież spotkał się z ocalałą z Auschwitz 90-letnią Edith Bruck. Watykan poinformował, że spotkanie Franciszka z pisarką, poetką i reżyserką w Domu Świętej Marty trwało około godziny.

W środę Franciszek spotkał się podczas audiencji generalnej z mieszkającą w Krakowie Lidią Maksymowicz, która jako małe dziecko ocalała z Auschwitz i przeżyła okrutne eksperymenty doktora Josefa Mengele. W czwartek w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu papież Franciszek spotkał się w Watykanie z ocalałą z Zagłady 90-letnią pisarką, poetką i reżyserką Edith Bruck.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Podczas rozmowy w domu, w którym mieszka papież, "oboje podkreślili nieocenioną wartość przekazywania młodzieży pamięci o przeszłości, także jej najbardziej bolesnych aspektów po to, by nie popaść w te same tragedie" - głosi komunikat watykański po prywatnym spotkaniu.

W lutym 2021 roku Franciszek odwiedził Edith Bruck w jej mieszkaniu w centrum Rzymu. Powiedział jej wtedy: - Przyszedłem podziękować za świadectwo i oddać hołd narodowi-męczennikowi szaleństwa nazistowskiego populizmu".

Literatka i reżyserka była więziona między innymi w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz oraz w Dachau. Zginęła w nich cała jej rodzina. Napisała autobiografię i powieści, przetłumaczyła na włoski utwory z literatury węgierskiej, a jako reżyserka i scenarzystka pracowała dla telewizji RAI.

We wrześniu zeszłego roku Edith Bruck napisała list do papieża po jego wizycie w Budapeszcie i na Słowacji, gdzie w przemówieniach mówił o potrzebie wykorzenienia antysemityzmu i oddał hołd ofiarom Holokaustu.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP