"Niech Boże Narodzenie będzie dla wszystkich okazją do braterstwa"

Świat


Papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański życzył wiernym, by Boże Narodzenie było dla wszystkich okazją do braterstwa, rozwoju wiary i gestów solidarności z potrzebującymi. - Szczególnie pozdrawiam delegację włoskich obywateli, którzy mieszkają na poważnie zanieczyszczonych terenach i zabiegają o lepszy stan środowiska - powiedział Franciszek w Watykanie.

Zwracając się do osób zgromadzonych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański w niedzielę, papież powiedział: - Za trzy dni będzie Boże Narodzenie, a ja kieruję myśli zwłaszcza ku rodzinom, które połączą się w te dni świąt. Ci, którzy mieszkają daleko od rodziców, wyruszają w drogę i wracają do domu, rodzeństwo chce się spotkać.

- Niech Boże Narodzenie będzie dla wszystkich okazją do braterstwa, wzrostu w wierze i gestów solidarności wobec potrzebujących - mówił Franciszek.

Papież docenił tych, którzy dbają o środowisko

- Szczególnie pozdrawiam delegację włoskich obywateli, którzy mieszkają na poważnie zanieczyszczonych terenach i zabiegają o lepszy stan środowiska i ochronę zdrowia - dodał papież.

W delegacji byli mieszkańcy okolic Neapolu, nazywanych "Ziemią Ogni", ponieważ dochodzi tam do licznych pożarów śmieci wywożonych nielegalnie przez mafię.

Przed południem papież spotkał się w Auli Pawła VI z dziećmi, podopiecznymi watykańskiego dobroczynnego ambulatorium świętej Marty. Franciszek, siedząc przy wielkim torcie przywiezionym z tej okazji w związku z jego niedawnymi 83. urodzinami, rozmawiał z dziećmi pochodzącymi z różnych krajów. Zachęcał najmłodszych do tego, by zapamiętali trzy słowa: "nadzieja, miłość, pokój".

Wspólne orędzie papieża i sekretarza generalnego ONZ

W piątek papież Franciszek i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nagrali w Watykanie wspólne przesłanie, w którym zaapelowali o pomoc osobom wykluczonym, dotkniętych głodem, ubóstwem czy wojną. W orędziu papież potępił wykorzystywanie religii do przemocy, a także skrytykował wyścig zbrojeń i zbrojenie nuklearne. Obaj zaapelowali też o troskę o Ziemię. - Zróbmy coś, zanim będzie za późno - wezwali.

Autor: pp//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: