TVN24 | Świat

"Sensem dramatu, jakim jest pandemia, jest wywoływanie gestów bliskości, troski, solidarności"

TVN24 | Świat

Autor:
mjz,js/kab
Źródło:
PAP

Papież Franciszek w homilii odczytanej podczas nieszporów w czwartek w Watykanie wyraził opinię, że dziękowanie za obecny rok pandemii mogłoby wydawać się czymś wymuszonym czy wręcz rażącym, a jednak można dziękować za wiele dobra. Papież nie odprawił nabożeństwa w bazylice Świętego Piotra z powodu bolesnej rwy kulszowej.

Po raz pierwszy od lat Franciszek, który w tym miesiącu skończył 84 lata, musiał opuścić papieskie wydarzenie ze względów zdrowotnych. Papież cierpi na rwę kulszową, chorobę powodującą ból promieniujący od dolnej części pleców wzdłuż nerwu kulszowego do dolnej części ciała.

Nabożeństwo w czwartkowe popołudnie odprawił dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Odczytał homilię przygotowaną przez Franciszka.

"Dzisiejszy wieczór przeznaczamy na podziękowanie za rok, który zmierza ku końcowi" - podkreślił papież. "Mogłoby się wydawać czymś wymuszonym, wręcz rażącym, dziękowanie Bogu na koniec takiego roku jak ten, naznaczonego przez pandemię" - dodał.

"Pomyślmy o rodzinach, które straciły jednego lub więcej członków, o tych, którzy byli chorzy, o tych, którzy doświadczyli samotności, stracili pracę" - dodał Franciszek.

"Nie powinniśmy spieszyć się z udzieleniem odpowiedzi"

"Czasem ktoś pyta: jaki jest sens takiego dramatu"­ - zauważył. "Nie powinniśmy spieszyć się z udzieleniem odpowiedzi na takie pytanie. Na nasze najbardziej zaniepokojone 'dlaczego?' nawet Bóg nie odpowiada, odwołując się do nadrzędnych racji" - zaznaczył Franciszek.

Jak stwierdził, "Bóg, który poświęcałby istoty ludzkie dla wielkiego planu, nawet najlepszego z możliwych, nie jest na pewno Bogiem, którego ukazał nam Jezus Chrystus".

"Bóg jest Ojcem, odwiecznym Ojcem, a jeśli jego syn stał się człowiekiem, to z powodu ogromnego współczucia serca Ojca. Bóg jest pasterzem, a który pasterz pozwoliłby, żeby zagubiła się chociaż jedna owca, myśląc, że tymczasem zostało mu wiele innych? Nie, ten cyniczny i bezlitosny bóg nie istnieje" - wyjaśnił papież. Jak wskazał, "to nie jest Bóg, którego chwalimy i wysławiamy jako Pana".

"Pracownicy ochrony zdrowia są zawsze obecni w naszych modlitwach"

Wyraził przekonanie, że "sensem dramatu, jakim jest pandemia, podobnie jak innych plag uderzających w ludzkość, jest wzbudzanie współczucia i wywoływanie postaw i gestów bliskości, troski, solidarności".

Zdaniem papieża należy dziękować Bogu za dobre rzeczy, które wydarzyły się podczas lockdownu. "Jest wiele osób, które bez wrzawy starały się sprawić, by ciężar tej próby był bardziej do zniesienia. Swoim codziennym zaangażowaniem, ożywianym miłością do bliźniego, wypełniały słowa hymnu 'Te Deum: 'Po wszystkie dni błogosławimy Ciebie. I wysławiamy imię Twe na wieki'" - napisał papież w homilii.

Następnie zaznaczył: "pracownicy ochrony zdrowia - lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, wolontariusze - są na pierwszej linii frontu i z tego powodu są zawsze obecni w naszych modlitwach i zasługują na naszą wdzięczność, podobnie jak wielu księży, zakonnic i zakonników".

"Ale dzisiaj nasze podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy każdego dnia starają się jak najlepiej zajmować swoimi rodzinami i służyć dobru wspólnemu. Myślimy w szczególności o dyrektorach szkół i nauczycielach, którzy odgrywają zasadniczą rolę w życiu społecznym i stoją w obliczu bardzo złożonej sytuacji"- wskazał papież.

Wyraził też wdzięczność wobec pracowników administracji publicznej, którzy "potrafią jak najlepiej wykorzystać wszystkie dobra" w oderwaniu "od interesów prywatnych i partyjnych" i troszczą się o najbardziej potrzebujących.

W bazylice watykańskiej, zgodnie z normami sanitarnymi, było w czwartek znacznie mniej osób niż zwykle - około 180. Jak co roku obecna była burmistrz Rzymu Virginia Raggi. Przybyli też ministrowie: do spraw regionów Francesco Boccia oraz sportu i młodzieży Vincenzo Spadafora.

Papież nie odprawi noworocznej mszy

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni przekazał, że papież Franciszek nie odprawi też mszy świętej w Nowy Rok.

- W piątek, w Nowy Rok, porannej mszy z okazji Światowego Dnia Pokoju przewodniczyć będzie watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin - poinformował.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom wyjaśnił, że zgodnie z wcześniejszym planem Franciszek odmówi w piątek w południe modlitwę Anioł Pański w bibliotece Pałacu Apostolskiego. Będzie ona transmitowana przez watykańskie media.

Jak zdecydowano przed kilkoma dniami, papież nie zwróci się do wiernych z okna 1, 3 i 6 stycznia w czasie modlitwy Anioł Pański z powodu częściowego lockdownu we Włoszech.

Autor:mjz,js/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości