Papież: stańcie na straży życia, zwłaszcza cywilów

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Watykan w piątkowym oświadczeniu, odnosząc się do walk w prowincji Tigraj między tamtejszymi oddziałami i siłami rządowymi, przekazał, że papież Franciszek apeluje do stron konfliktu w Etiopii o zaprzestanie przemocy, ochronę życia, zwłaszcza cywilów, oraz o pokój.

Konflikt w Tigraju – prowincji położonej na północy Etiopii - nasila się, a według mediów włącza się do niego także sąsiednia Erytrea. Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni w komunikacie przekazanym dziennikarzom napisał, że papież Franciszek śledzi informacje na temat konfliktu zbrojnego w tym regionie. Jak podkreślił rzecznik, w wyniku przemocy zginęły tam setki cywilów, a dziesiątki tysięcy ludzi zostały zmuszone do ucieczki ze swoich domów w kierunku Sudanu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W nocie przypomniano, że 8 listopada papież apelował o "odrzucenie pokusy zbrojnych starć" oraz o braterski szacunek, dialog i pokojowe rozstrzygnięcie sporów. Bruni dodał w oświadczeniu, że nasilające się starcia wywołują poważny kryzys humanitarny w Etiopii.

"Ojciec Święty, zachęcając do modlitwy za ten kraj, zwraca się do wszystkich stron konfliktu z apelem o zaprzestanie przemocy, stanie na straży życia, zwłaszcza cywilów, i o to, aby ludność odnalazła pokój" - głosi nota Watykanu.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP